Hlavní navigace

Prodeje grafických karet klesly nejvíc od roku 2009, Radeony jsou na rekordním minimu

24. 11. 2022

Sdílet

Grafická karta, počítač, stůl Autor: PCWorld.com

Analytická firma Jon Peddie Research zpracovává pravidelné čtvrtletní zprávy o situaci na trhu s grafickými kartami. Nejnovější čísla ukazují na hlubokou krizi v celém trhu s počítači, přičemž nejhůře je na tom firma AMD. Letošní třetí kvartál, zahrnující období od července do září, byl mimořádný, protože praskla kryptoměnová bublina a uživatelé zároveň čekali na vydání nové generace karet.

Firma tvrdí, že ve zmíněném čtvrtletí klesly prodeje sledovaných karet meziročně o 25,1 %. To zahrnuje samostatné grafické karty společnosti Intel, AMD a Nvidia a zároveň integrované grafiky v procesorech AMD a Intel. Mezi letošním druhým a třetím čtvrtletí došlo k propadu o 10,3 %.

Zájem prudce klesl zejména o samostatné grafické karty a zejména ty v noteboocích. U nich se propadla čísla o 30 %. Prodeje procesorů ovšem meziročně klesly o 18,6 %, což znamená, že poklesl podíl počítačů, které obsahují samostatnou grafickou kartu. Nejvíce navíc tratila společnost AMD, která mezi čtvrtletími prodala o 47,6 % grafických čipů, ať už v procesorech nebo samostatných kartách.

Propadla se i Nvidia, i když ne tak dramaticky. Mezikvartálně firma klesla o 19,7 %, což znamená meziroční zmenšení tržního podílu z 20 % na 16 %. Posiloval naopak Intel, který si polepšil o 4,7 % a zvýšil tak svůj tržní podíl meziročně z 62 % na 72 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?