Hlavní navigace

Prodeje pevných disků letos spadnou o 50 %

7. 5. 2019

Sdílet

QLC SSD

Japonský výrobce DC motorů Nidec, který stojí za pohonem 85 % prodávaných HDD, odhaduje, že letos bude na trh dodáno o téměř 50 % méně pevných disků. Zatímco v roce 2010 dodal Nidec na trh ~650 miliónů motorků, loni to bylo už jen 375 miliónů kusů a pro letošek odhaduje dodávku na 290 miliónů kusů. To samozřejmě matematicky nesedí, nicméně Nidec != výrobce HDD, každopádně i pokles jeho vlastních dodávek z 375 na 290 miliónů znamená propad na ~¾ stav oproti předchozímu roku.

Nidec - pokles HDD
Autor: Nidec

Nidec – pokles HDD

Na vině je příchod nové generace levných SSD, kdy můžeme obecně říci, že ceny za dané kapacity jsou dnes přibližně na polovičních oproti stavu před rokem až rokem a půl. Je tomu tak díky vyšší penetraci SSD s TLC čipy a příchodem QLC čipů do spotřebitelského trhu. Aktuálně lze kupříkladu 960GB SSD koupit i pod 2500Kč (vč DPH), což je již jen dvojnásobná cena oproti 7200ot. SATA HDD. Všichni zbývající výrobci HDD se značně angažují na poli SSD.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.