Hlavní navigace

Producenti lžou o stavu trhu, ten raketově roste a trhá rekordy

1. 2. 2012

Sdílet

Organizace chránící zájmy autorů velmi hlasitě vystupuje proti ilegálnímu sdílení audiovizuálního obsahu. Ohání se většinou ohromnými částkami, o které stahovači celý trh připraví a tím ho ničí. Na konferenci MIDEM byla ale zveřejněna zpráva s názvem „The Sky is rising“, která ukazuje, že trh vůbec nestrádá, ale naopak každý rok trhá rekordy v příjmech.

Některá klíčová čísla ze zprávy:

  • Podle MPAA vzrostly tržby v pokladnách kin za čtyři roky o 25 % z 25,5 na 31,8 miliard dolarů.
  • Podle informací od Pricewaterhou­seCoopers a iDATE vzrostla hodnota zábavního průmyslu za posledních dvanáct let o 66 % z 449 na 745 miliard dolarů.
  • Za posledních deset let vzrostly tržby z amerických koncertů trojnásobně z 1,5 na 4,6 miliardy dolarů.
  • Roste i celosvětový počet produkovaných filmů. Za poslední čtyři roky jejich počet stoupl o 22 % z 5635 na 7193 filmů ročně.
  • Roste i počet lidí v tomto průmyslu. Za posledních deset let přibylo 20 % zaměstnanců a 43 % nezávislých tvůrců.

Zpráva ukazuje, že velmi podobně raketově roste i počet prodaných hudebních nahrávek, množství vydaných knih, množství prodaných e-knih a třeba i příjmy hudebníků.

Výsledkem je, že zpráva jasně popírá běžná tvrzení představitelů hudebního průmyslu, že je sdílení audiovizuálních děl poškozuje a internet by proto měl být monitorován a cenzurován. Bohužel to vypadá tak, že celá desetiletí trvající debata o autorských zákonech je založena na prohlášeních o stavu zábavního průmyslu, která neodpovídají realitě, píše se ve zprávě.

(Zdroj: TorrentFreak)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.