Hlavní navigace

Projekt GHOST - dotykové ovládání v 3D

15. 7. 2015

Sdílet

Univerzity z Velké Británie, Dánska a Nizozemska pracují na projektu, který se snaží přenést dotykový obsah do světa 3D. Cílem projektu nesoucí název GHOST (Generic, Highly-Organic Shape-Changing Interfaces) je totiž vytvořit displej, který by umožňoval měnit tvar za pomoci prstů. Zobrazované objekty by tedy měly být cítit, jakoby byly skutečné.

Použitá technologie je založena na deformovatelném displeji a ultrazvukové levitaci. Vývojový tým již disponuje několika prototypy. Prototyp „Morphees“ umí měnit svůj tvar automaticky dle typu právě prováděné operace. Pokud by uživatel například zadával informace o kreditní kartě, rodné číslo nebo heslo, displej by automaticky zakryl ruku, aby nedošlo k zneužití údajů. Další prototyp s označením „Emerges“ zase umí přenést do prostoru různé grafy. Ty je pak možné dekomponovat podle řádků nebo sloupců.

Z ukázkových videí a z článku je zřejmé, že cesta k finálnímu produktu je ještě hodně daleko.

(Zdroj: FoxNews)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 7. 2015 11:29

    Mario Kalus (neregistrovaný)

    Když jsem viděl video, tak jsem si nemohl nevšimnout náhodné podobnosti (dobře, ona ta podoba asi moc nebude) se zbraní, která zničila replikátory (SG1) :D

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.