Hlavní navigace

Projekt m0n0wall po 12 letech skončil

16. 2. 2015

Sdílet

Manuel Kasper oznámil, že přesně po 12 letech od vydání první verze ukončuje projekt m0n0wall. Podle jeho slov se svět za tu dobu výrazně změnil a dnes existují lepší nástroje než ten jeho. Na konci měsíce tak bude zmrazeno fórum i mailing listy, ale veškerý obsah zůstane i nadále dostupný ve statickém archivu.

Projekt v průběhu let navázaly další podobné: pfSense, FreeNAS a AskoziaPBX. OPNsense podle autora nejlépe naplňuje myšlenku původního m0n0wallu a zároveň aktualizuje software pro současné potřeby. Právě OPNsense Kasper doporučuje jako náhradu za jeho končící projekt. Bude ale opravdu konec? Nebo se někdo z komunity rozhodne pokračovat jako v případě distribuce CrunchBang?

Projekt m0n0wall vytvářel specializovanou distribuci postavenou na FreeBSD, která umožňuje snadno rozběhnout firewall na běžném PC. Obraz je možné nahrát na flash disk, paměťovou kartu či dříve používanou disketu a ve webovém rozhraní pak nastavit chování celé sítě. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2015 8:47

    ondro (neregistrovaný)

    Skoda.

    Bol to zaujimavy projekt. Minimalisticky, firewall bez zbytocnych veci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.