Hlavní navigace

Prostředí Cinnamon 2.0 se odtrhlo od GNOME

11. 10. 2013

Sdílet

Grafické prostředí Cinnamon vyšlo ve verzi 2.0, která se později objeví v distribuci Linux Mint 16 Petra. Kulatá verze je významná hlavně tím, že už nepotřebuje GNOME a všechny balíčky od nynějška budou spravovány nezávisle na něm. To řeší mimo jiné ten problém, kdy se verze GNOME mohla „tlouct“ s verzí Cinnamonu.

Samozřejmostí je pěkná řádka novinek: lepší přichycování a zarovnávání oken, možnost jednotlivě nastavit zvukové efekty, funkčnější správce uživatelů, applet s nejčastějšími nastaveními nebo správce souborů Nemo s uhlazenějším vzhledem a lepším výkonem.

Mint ale nezapomíná ani na konzervativnější uživatele. Nový Cinnamon 2.0 se totiž dostane i do LTS vydání 13 Maya a Linux Mint Debian Edition, ale to vše až po listopadovém vydání nejsledovanější šestnácté verze. Díky odtržení od GNOME navíc půjde mnohem snadněji prostředí portovat i do dalších distribucí.

Snadné přichytávání oken v Cinnamonu 2.0
Autor: Segfault

Snadné přichytávání oken v Cinnamonu 2.0

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 10. 2013 8:36

    mc (neregistrovaný)

    Přiznám se, že se zatím plácám se starým dobrým Gnome 2 respektive tam, kde to už nejde s MATE.

    Funguje Cinnamon normálně při dálkovém přístupu přes NX či x2go? U Gnome 3 to nejde (respektive nastupuje tam zcela jiný režim, který má do Gnome 2 či MATE celkem daleko).

    Opravdu už dnes nikoho nezajímá vzdálený desktop, který využívá více lidí naráz a je úsporný v datových tocích?

  • 11. 10. 2013 10:24

    Palo (neregistrovaný)

    Tak ale na to si mozes pustit aplikaciu priamo vzdialene cez X11 alebo cez nieco jednoduchsie ako je Gnome3.

  • 13. 10. 2013 22:47

    Petr Ježek (neregistrovaný)

    Dobrý krok. Filozofie vývoje Mintu je mnohem lepší než ta v případě Gnome, protože se nejen ptá uživatelů, ale také jim vysvětluje vlastní návrhy. Kde je dialog, tam nejsou nesmyslné boje...