Hlavní navigace

Protest proti rychlému přijetí OpenXML

7. 2. 2007

Sdílet

Server openoffice.cz informuje o snaze Britské standardizačního institutu zabránit rychlému přijetí OpenXML jako ISO standardu. O problémech tohoto formátu se můžete dočíst opět na openoffice.cz.

V proběhnuvším hlasování se 19 ze 34 zemí vyjádřili proti. Mezi nimi byla i ČR. Více informací můžete nalézt na www.consortiu­minfo.org.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 2. 2007 16:34

  Mr.Gentleman (neregistrovaný)
  Nechci se tu zastávat MS, neboť jejich podpora ODF v MS Office, je skutečně spíše jen taková, aby se neřeklo a není pomalu ani funkční, ale přeci jen bych pochyboval o správnosti protestů, proti přijetí OpenXML jako ISO standardu.

  Co mě k tomu vede? Anmo, můžeme si říci, že mít dvě ISO normy v podstatě na to samé je hloupost a že pokud chce MS uspět na trzích, kde se vlády rozhodly přejít na ISO standardní formáty, pak musí začít plně podporovat již schválený standard a v podstatě je to tak, ale na druhou stranu myslím, že pokud OpenXML schválen nebude, pak to přinese více starostí a nákladu, než kdyby přijat byl.

  Je sice pěkné, že úřady budou nuceni přejít kupříkladu na OpenOffice, protože ODF jim v MS Office pořádně fungovat nebude a navíc ještě složitě a po několikerých převodech, ovšem spočítajte si celkové náklady na urychlený přechod, přeškolování zaměstnanců, správě a převodu dokumentů do ODF, atd.

  Lze předpokládat, že pokud by byl OpenXML schválen jako standard, pak jeho podpora bude zahrnuta i do OSS kancelářských balíků (ať už přímo, či formou plug-inu), tudíž z kompatibilitou nebude větší problém. V MS Office si nějaké to ODF také půjde přečíst. Uspoří to náklady na přechod a úřady budou moci zůstat u stávajících Office, protože MS nabízí plnou podporu OpenXML od verze Office2000 až po nejnovější Office2007.

  Možná to není nejlepší řešení, ale bylo by zřejmě nejekonomičtější a to by nás mělo zajímat, protože pokud bude na úřadech probíhat nahlá rozsáhlá restrukturalizace, pak to zaplatíme my všichni z našich daní.
 • 8. 2. 2007 19:32

  Stara Blazkova (neregistrovaný)
  Takymito argumentami sa da vlastne zabranit akejkolvek zmene. Podla mna sa prechodom na ODF vymetie chliev na uradoch. To, ze urady si samozrejme zauctuju skolenia aj pre zametacov chodnikov je take nase specifikum, proti ktoremu by som ale bojoval radsej ako proti zavedeniu ODF.
  Mimochodom, myslel som si ze standard ISO za nieco stoji. Ak ho ale dostane OpenXML, tak ISO u mna dostane vahu certifikatu absolvovania zakladoskolskeho zjazdu na lyziach. Ved co uz je len standardne na elementoch, ktorych definicia renderovania znie: Renderuj to tak nahovno ako Word97? Smrdi to.
 • 8. 2. 2007 21:27

  Mr.Gentleman (neregistrovaný)
  Netvrdím, že nemáte pravdu a určitě nejsem ten, kdo by byojoval, proti standardizaci formátů, nebo proti ODF a otevřenému software všeobecně, jen si myslím, že je třeba uvážit všechna pro a proti a ta - bohužel - nejsou vždy na straně OSS, nebo toho, co bychom osobně preferovali. Navíc - i pokud bude OpenXML schválen jako standard, pak to podle mě neublíží ODF. Je faktem, že všichni kdo používají MS Office budou nativně ukládat do OpenXML, ale díky standardizaci bude umožnena vzájemná výměna a kompatibilita formátů, tj. výměna dokumentů mezi platformami bude jednodušší, než dříve.

  Můžeme podporovat OSS a být "proti MS", ale i když není na OpenXML všechno zlato, co se třpití, tak myslím, že z globálního pohledu je fajn, že se moloch jako MS, alespoň jakž takž snaží (byť hlavně z nutnosti) vstoupit na pole standardizace, kompatibility a větší otevřenosti vůči ostatnímu "ne-MS" světu...
 • 9. 2. 2007 16:28

  Mikos (neregistrovaný)
  Četl jste si vubec alespoň část té šíleně dlouhé (6000 stránek) a komplikované specifikace OpenXML? Hemží se to samými microsoftismy (věci jako autoSpaceLikeWord95 a lineWrapLikeWord6, které nejsou nikde pořádně definované!), trpí to šíleným Not Invented Here syndromem (duplikuje to hromadu existujících standardů po svém - např. vlastní DrawingML místo SVG, vlastní matematický formát místo MathML, atd.), nedodržuje to platné ISO standardy (např. formát datumu, kódování, atd.).

  Dále doporučuji přečíst si třeba článek Let's support OpenXML! od vývojářů KOffice - podle jejich jednoduchých propočtů by 5 vývojářům pracujícím obvyklým tempem jen a pouze na implementaci OpenXML v KOffice trvalo cca 12 let (!!!) tuto specifikaci obsáhnout. Přitom implementovat OpenDocument jim v mnohem menším počtu vývojářů trvalo nesrovnatelně kratší dobu.

  OpenXML je prostě zlo. Je to jen průhledná snaha Microsoftu prosadit svůj velice těžko implementovatelný a s jejich produkty silně provázaný formát na úkor OpenDocument formátu. Takový pseudoformát nesmí být nikdy standardizován ISO, to by byla katastrofa!

Byl pro vás článek přínosný?