Hlavní navigace

Protokol Telnet slaví 50. narozeniny

Sdílet

Petr Krčmář 25. 9. 2019
Telnet

Dnes je to přesně 50 let, kdy byly položeny základy protokolu Telnet. Ve čtvrtek 25. září 1969 totiž vyšlo RFC 15, které definuje základní síťová primitiva pro přístup k terminálu vzdáleného počítače prostřednictvím počítačové sítě. Název Telnet je zkratkou slov teletype over network, česky tedy dálnopis připojený po síti.

Zajímavé je, že protokol je starší než TCP/IP a původně byl navržen pro běh na Network Control Protocol (NCP). Ten byl v Arpanetu používán až do roku 1983, kdy jej nahradil modernější protokol TCP/IP, na kterém běží internet dodnes.

Přestože byl Telnet později vytlačen šifrovanými následovníky, stále je v některých specifických aplikacích používán. Můžete ho vyzkoušet například tak, že si v terminálu necháte přehrát čtvrtou epizodu Star Wars. 

$ telnet towel.blinkenlights.nl
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 9. 2019 0:07

  Josef Pavlik

  Telnet je jeden z programu, ktere pouzivam skoro kazdy den. Samozrejme ho nepouzivam na pristup ke vzdalene console, na to nastesti mame ssh. Ale pouzivam ho na ovladani daemonu, ktere bezi na lokalni masine a staraji se treba o tisk, cteni karet a podobne. Nekdo ma treba problem, ze mu tiskarna netiskne uctenky. Pres ssh se spojim na jeho masinu, telnet localhost 9988, par commandu pro tiskoveho daemona (nezapomenout na dulezity command DEBUG) a hned vidim, co se deje.
  Ovsem klasicke pouziti telnetu pro pristup na console je vec, ktera uz nastesti temer zmizela v propadlisti dejin. Ale i presto se cas od casu najde nejaky router nebo access point, ktery ma otevreny port telnetu a je to jediny zpusob, jak se tam pomoci silneho hesla prihlasit.

 • 26. 9. 2019 13:21

  Martin X (neregistrovaný) ---.dynamic.chello.sk

  Ak niekto odchytava premavku na sieti, tak mi je jedno ci pouzivam v telnete silne alebo slabe heslo. Jedine, ak by bolo to heslo take "silne", ze by zahltilo buffer utocnika :-)

 • 26. 9. 2019 13:57

  Josef Marianek

  Ty hvezdny valky super, to si dal teda nekdo praci... :)