Hlavní navigace

První disky s technologií HAMR od Seagate budou mít jen 4 TB

25. 8. 2015

Sdílet

Technologie Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR) má být jednou z cest k dosažení vysokých kapacit pevných disků, které jsou se současnými technologiemi nereálné. HAMR používá nové materiály na plotnách (magneticky stabilnější) a při jejich magnetizaci zahřívá povrch laserem s 810nm vlnovou délkou a výkonem 20 mW, jenž zahřeje konkrétní prostor na plotně na 450 °C. Dalším velmi podstatným rozdílem je hustota záznamu. Ta se standardně pohybuje okolo 1 Tb na čtvereční palec, u HAMR je to však 1,5 Tb. To by v praxi po odstranění dětských nemocí této technologie mohlo znamenat 10 TB disky formátu 3,5" nebo 4 TB disky formátu 2,5".

První disky s HAMR uvede na trh Seagate koncem roku 2016. Svou kapacitou ale nepřekvapí, budou jen 4 TB. Jedním z důvodů jsou použité tlustší hlavičky, něž bývají montovány do standardních disků. Tudíž musí být větší mezery mezi plotnami a do prostoru se jich tak vejde méně. První generace disků by měla primárně sloužit pro nashromáždění informací o nedostatcích a defektech, které poslouží jako vstup do návrhu další generace. Z toho důvodu Seagate zašle partnerům koncem roku disky k otestování.

(Zdroj: SvetHardware, Heise)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.