Hlavní navigace

QEMU 7.0 přichází s podporou Intel AMX a vylepšeními pro RISC-V

21. 4. 2022

Sdílet

QEMU Autor: Qemu

Vývojáři uvolnili novou verzi emulátoru QEMU s označením 7.0. Za půl roku od vydání předchozí verze 6.2 byla odvedena hromada práce a přibyla spousta novinek. Na platformě x86 je nově k dispozici podpora Intel AMX (Intel Advanced Matrix Extensions, což je sada registrů a instrukcí, které jsou určeny pro rychlou práci s maticemi. Hodí se nejen při úlohách spojených s umělou inteligencí.

QEMU také pokračuje s rozvojem podpory pro architekturu RISC-V. K dispozici je čerstvá podpora v KVM, experimentální podpora pro 128bitové procesory a řada dalších rozšíření. Ve virtuálním stroji nyní spustíte stroj až s 32 jádry.

Vedle toho přibyla volba -display dbus pro odesílání virtuální obrazovky externím procesům, architektura OpenRISC zvyšuje maximální počet virtuálních jader ze dvou na čtyři a mnoho dalšího. Naopak odstraněna byla podpora pro některé staré procesory PowerPC a Tiny Code Generator (TCG) už nepodporuje ARMv4 a ARMv5.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.