Hlavní navigace

Qt 4

29. 6. 2005

Sdílet

Trolltech vydal očekávanou novou verzi své Qt knihovny. Nejpříjemnější novinkou je asi uvolnění Windows verze pod GNU GPL. Oficiální oznámení.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 6. 2005 7:20

  František (neregistrovaný)
  Označovat qt jako GPL je úmyslné zkreslení. Tato knihovna podléhá dvojí licenci, GPL se vztahuje jen na použití pro vývoj open source nástrojů. Jinak je knihovna poměrně dost drahá. Zároveň je zakázáno začít vývoj na open-source verzi a pak zakoupit licenci a produkt prodávat jako uzavřený.

  Osobně bych byl dost opatrný na takovouto rádoby otevřenost komerčního výrobce. Nikdy nevíte co nějakým manažerům rupne v hlavě a co udělají. Pokud nelze udělat legální fork v případě problémů, pak opatrně (v tomto případě to možná jde, nejsem právník).
 • 29. 6. 2005 8:31

  Petr Baláš (neregistrovaný)
  Pak tedy označovat Linux kernelu za GPL je ještě horší zkreslení. Vždyť to proboha jde použít POUZE pro vývoj opensource řešení. T.j. qt je GPL i s chlupama a na tom nic nezměníte. Proto můžete začít vývoj svého programu s GPL licencí a pokud ji neporušíte (což v praxi znamená především nedistribujete) tak vám nikdo nemůže říci ani popel. Pokud ale chcete na programu vydělávat, tak zaplaťte a tím mimo jiné přispějete na vývoj oné GPL verze. Stejně tak pokud někomu v Trolltechu rupne v bedně, tak qt je pod GPL a NIKDO nemůže zakázat fork. Ostatně Trolltech zaručuje, že pokud zanikne nebo bude koupen, tak qt přejde na tuším že BSD licenci (přesné znění si dohledejte sám, měla by to být smlouva s KDE organizací).

  BTW já myslel, že FUD používají jen příznivci Microsoftu. A teď koukám, že ani příznivci Gnome nechtějí zůstat pozadu ;-)
 • 29. 6. 2005 16:24

  pkm (neregistrovaný)
  Jenže Gtk je LGPL. To se hodí třeba na to, že můžeš vyvíjet dual-license aplikaci. S čistou GPL knihovnou nemůžeš svůj program relicencovat pro klienta, který nechce zveřejňovat své modifikace.
 • 29. 6. 2005 10:07

  huh
  Ale já tam přece nikde nepíšu, že je vydána pouze pod GPL. Nicméně kód vydaný pod GPL je právě GPL chráněn před tím, že manažerům rupne v hlavně. Použitý model licencování se v podstatě neliší třeba od MySQL. Jinak fork Qt 3 už dávno existuje, je to GPL verze Qt 3 přepsaná pro Windows a IMHO to byl jeden z důvodů, proč Trolltech vydal vlastní GPLed windowsovou verzi.
 • 29. 6. 2005 13:35

  RebeX (neregistrovaný)
  Zkousel to nekdo prelozit pod Win ? Pokusne jsem spustil preklad (pod Windows) a spis nez knihovnu to pripomina logicky rebus. Preklad dokaze totalne otravit...
 • 29. 6. 2005 15:16

  huh
  zkusil, problemy jsem nepotkal, uplne staci (MinGW na ceste):
  configure.exe -release -platform win32-g++
  mingw32-make
  -release lze vynechat, pak by to melo vybuildovat release i debug verzi

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

huh