Hlavní navigace

Raspberry Pi 2 má šestkrát rychlejší čtyřjádro a 1 GB RAM

2. 2. 2015

Sdílet

Organizace Raspberry Pi Foundation představila novou verzi miniaturního počítače Raspberry Pi 2. Největší novinkou je výkonnější procesor BCM2836, který běží na 900 MHz a je doplněn 1 GB paměti. Podle šéfa organizace jde architektonicky o „velmi velmi podobný“ procesor jako v původní verzi. Nyní už ale bude možné z RPi 2 udělat skutečně použitelný desktopový počítač.

Myslím, že už je to použitelné PC. Vždycky bylo možné RPi použít jako počítač, ale museli jste říkat: ‚je to fajn počítač, za ty peníze‘. Odstranili jsme nutnost shovívavosti. Teď je prostě dobrý, říká Eben Upton, šéf RPi Foundation.

Podle prvních benchmarků je výkon jednoho jádra přibližně trojnásobný, vícevláknové testy ukázaly asi šestinásobné zrychlení. Příjemné přitom je, že cena nové verze zůstává na 35 dolarech, za kterou už můžete objednávat.

Vyrobeno je prý 100 000 prvních kusů a továrna může chrlit „tisíce kusů denně“. Nemělo by tedy dojít k tomu, že desky nebudou na skladě. Před půl rokem vydaného modelu B+ se prý prodalo 60 až 70 tisíc kousků, ale ten nebyl o tolik lepší než předchozí varianta. Nyní se dá očekávat větší zájem, protože přecházet pravděpodobně budou i uživatelé starších modelů.

(Zdroj: The Register)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.