Jenže RPI od verze 2 a tuplem 3 se nedá brát jako typická IoT mašinka, je to naprosto běžně užívané i jako mediacentrum pro přehrávání atd. A fakt je, že při tomto použití je právě mizerný ethernet asi nejužším hrdlem, původních 100mbit se dalo zahltit při přehrávání z NAS velmi snadno, 1Gb přes USB2 dá reálně 200-300mbit, což je sice pokrok, ale pořád trochu na hraně.
Opět se zeptám, zda zde nemají všechny požadované vlastnosti (včetně ceny) už pořešené.
Vic to proste neumi. VC4 pouziva jen 30 bitu adresove zbernice a zbyvajici dva bity v adresovem prostoru jsou na rozliseni cachovani. Neboli vidi stejny 1GB v adresovem prostoru 4x pokazde z jinym typem cachovani. A tim ze VC4 taky ovlada SDRAM radic a ARM to primo neumi tak ani neni mozna aby ARM videl vic RAM a VC4 jenom spodni megabajt. Myslim ze lidi od broadcomu/raspberry rikali za tohle zkouseli v jinem cipu (presunout pametovy radic z VC4 na ARM) a moc dobre to nefungovalo.
Takze vic pameti (a usb 3?) az Pi4 s VC5 pristi nebo ten dalsi rok. Vyvoj uz davno bezi, kdo sleduje napr blog Erica Anholta https://anholt.github.io/twivc4/ tak si vsiml ze VC5 uz venuje Eric vic casu nez bugfixum VC4.
Docela zajímavý produkt je https://www.tme.eu/cz/details/ups-c2-a10-0232/jednodeskove-pocitace/aaeon/ups-aplc2-a10-0232/ . Cena výšší, ale výkon a výbava bezkonkurenční...
po tolika letech mne jeste stejne udivujou lidi, co RPI povazujou za klasicky a plnohodnotny pocitac ... i kdyz od zacatku je smerovan nekde uplne jinde.
myslim, ze vykonove je uz vybaven docela dostatecne: navic narust propustnosti Eth - fajn.
RPI 1. generace jsem dokazal zahltit, toto uz (asi) ne - jenomze pres to ani nechci streamovat 4K video :)
ale osobne bych uvital spis uz konecne existenci displaye, ktery by vlezl do pripraveneho konektoru.
Kapinku si protiřečíte - kdyby Raspberry bylo směřováno na bastlicí počítač, tak nikdo nevymýšlí 1,6GHz procesory a gigabitové ethernety se stoupající spotřebou. Zjevně tomu tak není, konstruktéři jej pořád zrychlují, otázkou je, proč tak asymetricky (procesor + wifi ac proti 1 GB RAM a USB 2).
jenomze to skatulkovani ale delaji typani, co vzdychaji nad nedostatkem pameti, malou rychlosti USB/Eth ...
osobne mam doma celou rodinu RPI, ktere krasne spolupracuji - jak mediacentrum, tak pro nejake senzory a ovladani, mam jeden pouzit i jako 'obycejne' pc pro kluka, kdyz si dela nejake veci do skoly
mne osobne nikdy nenapadlo to skatulkovat - ale apriory vyvedene GPIO urcuji jasne k nejakemu ucelu (pejorativne receno 'bastleni') - a na tyto ucely je to naprosto vynikajici rodina stroju.
nejsou to vykonove nadupane herni masiny ... ale nekteri by je radi za to povazovali, coz pak vede prave k takovymto nesmyslnym debatam.
(jasne, ze mame i klasicke PC a NB)
U toho ethernetu je důvodem kritiky spíš to, že RPi zaostává za řadou alternativ, které si s rozumným připojením ethernetu poradily už dávno - Orange, Asus Tinker atd.
A upřímně řečeno tohle tvůrci RPi opravdu dost flákají a tato poslední "inovace", kde se dá rychlejší ethernet, ale se stejně mizerným připojením, mi přijde až lehce jako výsměch...
Kritiku kolem RAM či výkonu CPU/GPU také tolik neprožívám, v reálu je výkon RPi vyhovující i pro poměrně náročné mediacentrum atd a pokud někdo chce opravdu hodně nadupaný stroj, tak už se skutečně dostává někam trochu jinam.
Moc nechapu jak si v threadu o tinkerboardu muzete pochvalovat podporu raspberry a tady rikat ze se flakaji. To spolu prece primo souvisi. Muzete si byt jist ze kdyby rozumne reseni existovalo tak uz tam usb3 (a treba vic RAM) davno je. Jsou v nejake cenove hladine s nejakyma moznostma a prioritama a na architekture VC4 z toho momentalne vic nevyzdimou. A opousti ji pomalu prave kvuli te podpore kterou do toho investovali a investujou. Cinani tam proste pres noc placnou jiny rychlejsi cip, pulka HW na desce uz funguje jinak a podpora je jim ukradena, to se to pak zrychluje. Ze neco (zalozene na VC5) se uz delsi dobu vyviji je jasne, ale zrejme to proste nejakou dobu trva. Prejit na nejaky RockChip, Allwinner, mediatek nebo jiny cip samozrejme jen tak nemuzou, to by mohli splachout spustu veci do kanalu.
Zalezi na tom, co od toho potrebujes. Z mojho pohladu RPI je schopne nahradit dokonca server, pouzivany ako zelezo na SCADA riesenie.
Mame na tom uz rozbehanu plnohodnotnu serverovsku cast SCADA systemu (jadro, komunikacny proces, alarmy, vypoctovy e skriptovy engine, archiv na PgSql ..) portovanu z x64 Linuxu. Zvlada to s prehladom niekolko tisic tagovu aplikaciu.
Dalsie pouzitie je vzdialeny komunikacny pocitac; aj ked na to by sme uz pouzili asi nieco taketo -
postavene na compute module a disponujuce priemyselnymi I/O: http://solutions.techbase.eu/products/npe-x500-series/
Nevyhody RP su zrejme - najviac nas obmedzuje RAM. V druhom rade vykon (aj ked asi skor narazime na obmedzenie RAM ako vykonu). V tretom rade moze byt problem so spolahlivostou (na rozdiel od serverov nema selfmonitoring a redundantne komponenty) - ale toto vieme riesit hrubou silou pouzitim "N+1" redundancie RPI. Takze tam, kde by som dal 1 server, dam redundantne 2 x RPI. Tam, kde by som pouzil 2 redundantne x64 servery, mozem dat 3 RPI.
Vyhody - lacne, uspora miesta, energie, bez roznych zabugovanych management procesorov, ziaden Spectre a Meltdown ..
Za mne používám toto:
https://www.asus.com/cz/Single-Board-Computer/Tinker-Board/
A naprostá spokojenost.
Tinker Board je technicky super, ale sw podpora se nedá s Raspberry srovnávat. Pokud vám vyhovuje dodaný TinkerOS (nebo se trefíte do jiné už odladěné varianty), tak spokojenosti plně věřím, ale pokud to není takto jednoduché, tak se najednou může situace dost zkomplikovat, bohužel :-(
Ale jinak souhlasím, že to je také zajímavá alternativa.
Ano, opet dalsi dukaz ze RPi fundation nejde o realny vyvoj a evoluci maliny, ale pouze o to sem tam pridat neco noveho, ale hlavne se drzet "kompatibility". Jinak prece nejde obhajit uplnou ignoraci vyvoje SBC za posledni leta, kdy "kazdy kdo ma osazovaci linku vyrabi aspon jeden model SBC" ...
ta kompatibilita + podpora (LTS) je prave hodne dulezita pro lidi, co RPi pouzivaji jao ridici pocitace pro svoje projekty.
naopak: tato vlastnost neni dulezita pro frikuliny, kteri musi mit hned vsechno nejnovejsi, at se s tim muzou pochvalit, ale ve skutecnosti to prakticky na nic nepouzivaji
Já mám klasické PC i malinu a musím říct, že klasické PC téměř nezapínám. Jasně že máme každý jiné požadavky, ale mně stačí se podívat na e-mail, přečíst zprávy a občas stáhnout nějaký film. A k tomu mně Raspberry naprosto dostačuje. Díky jeho minimální spotřebě a a bezhlučnosti je zapnutí neustále, takže když k němu sednu nemusím na nic čekat. Toť moje hledisko.