Hlavní navigace

Raspberry Pi 4 má 8GB verzi, k dispozici je beta verze 64bitového systému

28. 5. 2020

Sdílet

Raspberry Pi 4 Autor: Raspberry Pi Foundation

Už delší dobu se o něm spekulovalo a teď je konečně tady: řeč je o Raspberry Pi 4 s 8 GB paměti. Čtyřka je venku téměř rok a doposud existovala 1GB, 2GB a 4GB verze, kterých se dohromady prodalo na 3 miliony kusů. Už od začátku se ale přemýšlelo také nad 8GB verzí a zmínka o ní se dokonce objevila v původní dokumentaci, přestože takový produkt ještě neexistoval.

Procesor BCM2711 použitý v RPi4 dokáže adresovat až 16 GB paměti LPDDR4 SDRAM, takže do skládačky chyběl už jen správný paměťový čip. Ten ještě v roce 2019 neexistoval, ale společnost Micron jej v letošním roce připravila, takže mohlo vzniknout také nové RPi 4B 8 GB, které je možné pořídit za 75 dolarů.

Oficiální obraz operačního systému Raspbian (Raspberry Pi OS) obsahuje jádro s podporou LPAE, které dovoluje dohromady aplikacím využít celých 8 GB paměti, i když jeden proces má přístup jen ke 3 GB. To obvykle nepředstavuje v praxi problém a 32bitový systém umožňuje zachovat zpětnou kompatibilitu i s původními nejstaršími deskami Raspberry Pi. Pokud ovšem potřebujete plný výkon a využití celé paměti jedním procesem, můžete sáhnout po jiných systémech, které nabízejí 64 bitů: třeba Ubuntu nebo Gentoo.

Vývojáři Raspberry Foundation ale také pracují na 64bitovém systému a k dispozici je jeho první beta verze. Vývoj můžete sledovat na fóru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.