Hlavní navigace

Raspberry Pi 4 s 2 GB paměti dočasně zvyšuje cenu z 35 na 45 dolarů

21. 10. 2021

Sdílet

Raspberry Pi 4 Autor: Raspberry Pi Foundation

Dodavatelské řetězce jsou nestabilní a projevuje se to dlouhými lhůtami na dodávku součástek a narůstajícími cenami. Zasáhlo to také výrobce jednodeskových počítačů Raspberry Pi, který musel poprvé v historii zvýšit cenu modelu RPi 4 zpět z 35 na 45 dolarů. Eben Upton zdůrazňuje, že jde o dočasné zdražení.

Na trh se vrací varianta s 1GB paměti, která byla před časem zrušena. Její cena zůstává na 35 dolarech, takže si uživatelé mohou při nákupu vybrat, jestli jim stačí levnější verze s menším množstvím paměti nebo si připlatí za dvojnásobek.

Protože docházejí zásoby starších 40nm čipů, rozhodla se nadace vyrábět více kusů Compute Module 3, Compute Module 3+ a Raspberry Pi 3B na úkor modelu 3B+. Uživatelé tohoto modelu by měli zvážit přechod na RPi 4. Předpokládá se, že novějších 28nm čipů bude v příštích 12 měsících dostatek. V letošním roce se podaří vyrobit asi 7 milionů desek, cože je stejný počet jako vloni.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.