Hlavní navigace

Raspberry Pi má nový nástroj agnostics pro měření výkonu SD karet

5. 3. 2020

Sdílet

microSD, microSDHC, microSDXC Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Dobrá a rychlá SD karta je naprosto nepostradatelnou součástí jednodeskových počítačů Raspberry Pi. Na trhu je ovšem spousta různých karet mnoha výrobců a ne všechny mají stejnou kvalitu a výkon. Nestačí vybírat jen podle kapacity, ale je potřeba zvážit také třeba výkon, podle provozované aplikace.

Vývojáři RPi doporučují karty s označením A1, které garantují zapisovací rychlost 10 MB/s a 1500 čtecích a 500 zapisovacích operací odbavených každou sekundu. Všechny oficiálně prodávané karty k RPi tuto specifikaci splňují.

Raspberry Foundation nyní také připravila nový nástroj agnostics, což je jednoduchá desktopová aplikace schopná změřit výkon používané SD karty. Pro instalaci stačí do systému přidat stejnojmenný balíček agnostics a do menu pak přibude aplikace Raspberry Pi Diagnostics.

Je doporučováno test spouštět na nové a málo zaplněné kartě, protože při delším používání výkon karty klesá kvůli potřebě resetování již dříve zaplněných bloků. Test trvá přibližně minutu a jeho výsledkem je stav PASS či FAIL a možnost zobrazit si podrobný log. Testuje se podle výše zmíněné specifikace A1 a výsledek může být ovlivněn dalšími aplikacemi používajícími kartu ve stejný okamžik.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.