Hlavní navigace

Raspberry Pi nebude dodáván jako stavebnice, čipy jsou moc malé

1. 2. 2012

Sdílet

Minipočítač Raspberry Pi by se měl ke svým uživatelům dostat někdy během letošního roku. Doručován bude jako hotový produkt a uživatelé se ptají, proč nebude k dispozici levnější stavebnice. Odpověď je jednoduchá: použité čipy jsou velmi malé. Pájet takto malé součástky vyžaduje buď velké zkušenosti nebo přesného robota, protože se pracuje s drobnými ploškami, na které je třeba nanášet přesné množství pájky. „Někteří lidé na našem fóru tvrdí, že to zkoušeli pájet a podařilo se jim to. Známe ale mnoho takových, kteří neuspěli a pokud uděláte chybu, už není cesty zpět,“ píše se v článku na webu projektu, kde je k dispozici také fotka titěrných čipů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 2. 2012 16:29

  Michal Smrž
  Stříbrný podporovatel

  Vždyť se to nedá vůbec pájet.
  Tohle je evidentně pouze na reflow, a to udělat dobře je problém i ve firemních podmínkách se stroji, natož doma.

 • 4. 4. 2014 7:19

  jatro (neregistrovaný)

  Ono se to dá pájet. Je však třeba kvalitní vybavení, ale ani to nezachrání toho kdo s ním neumí pracovat. Takže jsou třeba i zkušenosti z letováním SMD a podobných titěrností. Já bych takovou stavebnici uvítal.

 • 1. 2. 2012 21:48

  r23 (neregistrovaný)

  BGA je problém samo o sobě, natož tem omap, který má na krovkách další BGA. Na kvalitní osazení by byl potřeba jak zkušenosti, tak dost drahé vybavení.
  Nicméně kdyby byla verze bez osazených THT konektorů, bral bych to hned - lépe by se to osazovalo jako modul jinam.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.