Hlavní navigace

Raspbian OS má oficiální 64bitovou verzi

3. 2. 2022

Sdílet

Raspberry Pi Autor: Depositphotos

Raspberry Pi Foundation uvolnila oficiální 64bitovou verzi operačního systému Raspberry Pi OS. Už od vydání Raspberry Pi 3 je na populárních jednodeskových počítačích osazen 64bitový procesor, ale kvůli zpětné kompatibilitě by operační systém dodáván v sestavení pro 32bitovou architekturu ARM.

Samozřejmě existují i další operační systémy, některé z nich pracují s 64bitovou instrukční sadou. Oficiální podpora ale stále chyběla, přestože poslední rok probíhal její vývoj a testování. Gordon Hollingworth nyní oznámil, že obrazy s novou verzi systému jsou venku. Jsou samozřejmě určeny jen pro novější verzi počítačů, konkrétně RPi Zero 2, RPi 3 a RPi4. Pro ty ostatní bude dále dodáván 32bitový operační systém.

Vývojáři vysvětlují, že 64bitový systém začíná být pomalu nutností, protože různé uzavřené aplikace už nejsou pro 32bitový armhf kompilovány a otevřené projekty už také starou architekturu opouštějí. Detailně jsme se rozdílům mezi starou a novou architekturou věnovali v článku Raspberry Pi 4B: 64bit či nebýt – to je otázka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.