
Pro kompresní rychlostní nastavení 5 a vyšší nabídne již příští verze v Rustu psaného encoderu formátu AV1 další zrychlení. Filtr deblockingu bude implementován ve vícevláknové podobě, přibude i další SIMD kód a čekat můžeme u o šestinu menší spotřebu paměti.
Tvůrci dále překopali systém pro RDO (rate–distortion optimization), což může vést k určitému zpomalení pro koeficienty rychlosti menší než 5. Dále nula-trojka přinese vylepšenou směrovou intra predikci a edge filtr či třeba také pdoporu AVIF, tedy formátů statických obrázků (fotografií) na bázi AV1.
V březnu pak přijde verze 0.4, která zejména přinese lepší rate-control a s tím související vylepšení rate-control API. Podrobnosti shrnul Luca Barbato na FOSDEMu (pdf, webm).