Hlavní navigace

Recenze OpenSolaris 10: postrach Linuxu?

18. 8. 2005

Sdílet

Thomas Greene vydal na The Register rozsáhlou recenzi, ve které popisuje vlastnosti nového Solaris 10.

Z jeho článku:

„Jestliže Sun myslí vážně své plány se Solaris a OpenSolaris, které by jej měly živit, asi by se dodavatelé linuxových distribucí měli začít bát. V mnoha oblastech je totiž Solaris míle před Linuxem a tak má Sun dobré šance se uchytit.”

I přes toto tvrzení se v článku objevila řada informací o nedodělcích a problémech. Už samotná instalace dala Thomasovi pořádně zabrat. Já se každopádně bát nebudu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 8. 2005 17:44

    Izak (neregistrovaný)
    No tvrzeni o neakych milich je scestne, je to vcelku dobry OS ale on vas pejde humor az k tomu budete davat pole na fibre, kdyz si to po kazdem restartu vytvori novy device a budete konfigurovat persistent bilding ... pokud mate teda kartu qlogic ktera ho umi nastavit (qla.conf).
    A kdyz budete mit sun qlogic a budete mit v LUNech diru (qlogic alespon bere sd.conf a st.conf a kupodivu funguje) tak to je teprve svanda (na v9 to rozhodne delalo problem a kde se konfiguruji luny pro SUNfibre clovek ze SUNu nevedel (no je hezke vedet ze v nevedomosti nejsem sam, ale ja za nim zas tak dlouho nestravil a spise jej neumim), na norm. qlogic to nakonfigurovat umim)

    Update OS je otresny, stejny shit jako od M$ diff balicky .... zlate RPM/deb kde zadne diff, ale rovnou celi balik.

    Podpora HW dost mizerna, ale to se snad zmeni nebot pod BSD/Linuxem jsou zdrojaky a dostupne specifikace tak snad bude lepe.

    Na me teda Solaris zase tak dobry dojem neudelal, pokud by slo o udelani AFS,NFS tak bych jej bral, ale jinak bych spis sahl po necem cistejsim a min spatlanem, preci jenom je na nem znat komercni vyvoj a s tim souvisi nechut zmeny a neprehlednost/nesystematicnost (napr me dostala SUN sitova karta ktera nema nikde modul a nahodi se pres ifconfig <zarizeni> -plum (nebo plub ??), a ja pak jak vul ten modul hledam, prilozene CD samozrejme nefungovalo a chtelo to drivery z netu + konfigurace aby o ni vedel na PCI)

    Proste v mnoha ohledech zlaty Linux a muj skromny nazor je ze linux bude mainstrem a OpenSolaris se bude nasazovat jen tam kde bude z nejakeho duvodu vhodnejsi (napr AFS server)
    Dale si myslim ze prichodem kernelu 2.6.x stratil Solaris i prednost rychleho behu mnohotreadovych aplikaci, protoze jiz jsou natom oba systemy podobne.

    Ale zase je pravda ze uz si na Solaris10 delam misto na HDD, protoze od dob v7 a 8 ubehl nejaky ten cas a je treba prubnout (i kdyz se nejspise zmenil jen "obal"). A dale mam nazor ze je to od SUNu dobry tah, protoze napr Jorg Shilling urcite chrochta blahem ;-)
  • 19. 8. 2005 12:45

    hacker (neregistrovaný)
    Hele prvne si to vyzkousej a pak pis takovy kraviny.
    Pokud jde o neco co je zpatlaneho ( ne spatlaneho ) tak se koukni dovnitr linuxoveho kernelu ( na 2.6
    radu nadava docela dost kvalifikovanych lidi, kazdy pes jina ves ).
    Zkus si treba spojit dva disky do mirroru, na gentoo s 2.6-kovym jadrem pri kapacite disku 72 GB
    si muzes jet na cely den zalyzovat, se systemem se neda pracovat, jede jak v medu. U solarisu no
    problem, o resyncu ani nevis a je podstatne rychlejsi ( ze by to delala ta spatlanost ?? )
    Dalsi problem: zkus si zkompilovat jaderny modul na linuxu - co verze to jina syntax, na solarisu:
    cela rada SunOS 2.x naprosto stejne pristupy a dobre udelane ddi/ddk api.
    Navic mi neni znamo, ze by linux mel MT kernel.

    Podle toho co pises, asi nemas moc zkusenosti se storage managementem. Provozuju nekolik relativne
    dost velkych systemu ke kterych jsou pripojena diskova pole pres optiku a se solarisem vubec zadny
    problem, skvely vykon, diky DR mam moznost delal temer libovolne updaty za behu.

    NIC: pokud jde o nahozeni sitove karty, tak to samozrejme jde delat pres ifconfig name plumb, ale
    muzes si ji aktivovat i natazenim modulu do jadra
    ( moduly jsou standartne v /kernel/drv, prikaz: modload )
  • 19. 8. 2005 13:37

    michich (neregistrovaný)
    Do linuxoveho kernelu se obcas divam. Co zpatlaneho bych tam mel videt?
    A co je to "MT kernel"?
  • 19. 8. 2005 9:52

    ArthurPhD (neregistrovaný)
    Precital som si tu recenziu a vobec nemam pocit ze by Solaris bol taky skvely. Kopa problemov s ovladacmi, malo a nekvalitnych aplikacii ...
  • 19. 8. 2005 17:12

    gagarin (neregistrovaný)
    Ahoj,

    Re: ArthurPhD ako si prisiel na to ze pod Solarisom je malo a dokonca nekvalitne aplikacie? Ze by si sa najdalej dostal po prikaz ls?

    Re: Izak-u mam pocit, ze ty viac kecas ako chapes. Tolko hluposti co popisal, sa sa len tak nevidi. A zda sa mi pozoruhodne, ze ti staci tak malo a ty si urobis nazor na vec. Trochu unahlene, nie? Ty si proste "profik".

    P.S.: Aj tak som bol prvy vo vesmire!
    gagarin
  • 19. 8. 2005 18:29

    Filip Cieker (neregistrovaný)
    "Nekvalitnych aplikacii"? No asi by to nestalo tolko $ keby to bolo zle.. (samozrejme moze sa stat, ale teraz tomu tak nie je), jediny problem ktory Solaris ma je ten, ze je navyse. Kolko lnx adminov by preslo na Solaris? Asi by som to zratal aj na prstoch. Jednoducho ludia, ktory vyrastali na lnxe maju k tomu vztah. Solaris je dobry, a ako autor clanku pise niekedy mozno aj lepsi, ale je aj malo presvedcivy..
  • 4. 10. 2005 12:20

    -Mirek- (neregistrovaný)
    Zdravim vsechny,
    precetl jsem si nazory na OS Solaris a rozhodl jsem se taky reagovat. Na zacatek musim ale priznat, ze nejsem zadny zazracny Solarista ani Linuxak, tak pokud se nekomu budou zdat me nazory zcestne, at je proste ignoruje.
    Muj pohled na vec je ziskany z praxe pro zakazniky, kde jsem se okolo Linuxu motal a provadel nejake konfigurace - je to celkem rozumne konfigurovatelny system pouzitelny pro male servery nebo i koncove stanice uzivatelu. Na druhouo stranu Solaris jsem instaloval na masiny trochu "jineho" kalibru. A zde bych zacal muj nazor

    Solaris na Sparc platforme.
    pokud jiz nekdo da ty penize za zelezo a jako bonus dostane OS, ktery je pro toto zelezo usity, musel by byt blazen, aby tam daval neco jineho. Instaloval jsem jich jiz "nekolik", ruznych verzi a na ruzna zeleza a pokud se clovek drzi predepsanych instalacnich postupu, ktere maji instalacni partneri, nenarazil jsem na zadny zavazny problem. Jedna se o system urceny predevsim pro zpracovani velkych uloh a DB. Funguji na nem bez problemu Oracle, Sybase, SAP, ... a myslim ze to nejsou produkty splacane ani jinak pochybne. Jenom pro zajimavost bych byl rad, aby se se mnou podelil o zkusenost nektery z lidi od Linuxu s pripojovanim DP napr. Symetrix od EMC a velikosti datovych prostor nad TB. Musim uznat, ze Solaris to zvlada celkem dobre jak pod svym diskovym managerem, tak pod Veritasem. Co se tyce siti, daval jsem tam quad karty a ono to chodi dobre vcetne ipmultipath. Je fakt, ze jsem vzdy instaloval HW podporovany Sunem, ale u produkcnich systemu, na kterych bezi zpracovani dat pro celou republiku to snad ani jinak nejde.

    Solaris na x86 platforme
    Zde je to trosku jina, uzj enom proto, ze kazdy ma HW poskladany z komponent ruznych vyrobcu. Lhal bych, kdyz budu tvrdil ze vzdy vsechno fungovalo jak ma, ale na druhou stranu musim rict, ze co jsem presel na svem NB na verzi 10, byl jsem mile prekvapen. Naslo to vsechna zarizeni, ktere pouzivam(LAN, grafika, zvuk,..)pro sve potreby instalacniho serveru pro SPARC platformu, pripadne si precist nejaky dokument v OpenOffice, Acrobatu, ... Nic vic a nic min - verim ale ze pro 90% beznych uzivatelu, kteri jsou v zamestnani "nuceni" na UNIXu pracovat jako kancelarska sila je to postacujici.
    Co mena Linuxu trochu vadi je roztristenost pridavnych programu, ktera jsou psana kazdy nekym jinym a podle toho to i vypada - na druhou stranu zaplat panbuh za to ze jsou alespon nejaka. Je zde plne uplatna poucka jednoho meho byvaleho skolitele - "Unix je snuska genialnich myslenek a stupidnich reseni." V Solarisu je prece jen zrejmy rukopis toho, ze se jednalo o profesionalni SW.
    Jestli se ma Linux bat Solarisu nevim a ani me neprislusi to soudit - to ukaze az cas. Tak uvidime co bude dal.
    -Mirek-

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.