Hlavní navigace

Red žaluje Nikon za porušení patentů na kompresi videa

31. 5. 2022

Sdílet

Nikon Z 9 Autor: Nikon

Výrobce profi kamer RED podal žalobu na japonskou centrálu a americkou pobočku společnosti Nikon. Viní jí z porušení patentů na kompresní technologii používanou v kamerách RED pro video. Nikon se porušení měl dopustit s uvedením své vlajkové lodi, bezrzcadlovky Z 9 loni v říjnu s následnými aktualizacemi firmwaru.

Dle žaloby Nikon porušuje patentová práva záměrným používáním technologie popsané v patentu RED na „vysoce komprimovaná videa data ve visuálně bezztrátové podobě“. Nikon přitom dle dostupných informací používá pro tyto účely licencovanou technologii TicoRAW společnosti intoPIX, jejíž popis víceméně odpovídá té od RED.

Společnost RED dále uvádí, že Nikon o patentové ochraně uvedených technologií věděl, což dokazuje jeho vlastní předchozí žaloba vůči některých z patentů, zde RED zmiňuje společnosti Kinefinity, Nokia a Sony (sama Sony pak podala v minulosti protižalobu na Red za zneužívání některých jejích patentů). Dle RED je škoda plynoucí z porušování patentových práv nevyčíslitelná (ztracené prodeje a zisky, poškození dobrého jména atd.). V žalobě požaduje finanční odškodné a předběžné rozhodnutí o zákazu propagace a prodeje dotčených produktů Nikon.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 5. 2022 13:33

  RDa

  Popis TicoRAW (jez ma velky prekryv s Jpeg XS) neodpovida REDu, to jen RED si mysli ze muze patentovat pojem "zkomprimujeme RAW video co ma vice nez 23 fps a vice nez 2K rozliseni".

  Onen RED patent totiz neobsahoval vubec informaci ohledne kodeku, dostala se tam az po soudni pri se Sony, ze tam pripsali JPEG2000. V dalsi generaci kamer RED ponekud obfuskoval bitstream, ale porad je to ten samy slepenec.

  Tady nastala velka chyba patentoveho uradu, ze jim schvalil patent, ktery neobsahoval samotne technicke reseni, ale jen ideu. Pozdejsi RED patenty pak obsahuji popis DCT kodeku zalozeneho na Apple ProRes - znova patentovane pro RAW data. Ackoliv samotny apple ma ProRes RAW, tak nastala paradoxni situace, kdy si zlodej uziva vetsich prav, nez okradena obet.

  V analogi:

  je to "patent na letajici auto" ktery by uvadel - mejme auto, toto auto muze mit kridla, nebo taky nemusi. toto auto muze letet, ve vysce vyssi nez 5m nad zemi a rychlosti vice nez 50km/h.

  A pak s tim sel po krku Muskovi, protoze mu jeho Tesla leta v meziplanetarnim prostoru :) (a soudy by museli dat za pravdu drzitelu patentu, protoze je to prece cerne na bilem)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.