Hlavní navigace

Řešení fyzikálních problémů v Linuxu

15. 9. 2017

Sdílet

Na serveru Linux Journal vyšel včera článek, jak řešit fyzikální problémy v Linuxu. Jde o použití multifyzikálního simulačního programu Elmer, který je na rozdíl od známějšího software Comsol open source.

Elmer dokáže řešit problémy dynamiky tekutin, mechaniky, elektromagnetismu, přenosu tepla a akustiky. K řešení využívá metodu konečných prvků (FEM). Elmer můžete buď sami kompilovat, nebo jsou dostupné binárky pro Windows a repozitář pro Debian a Ubuntu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2017 17:49

    Jefnik (neregistrovaný)

    Pred lety jsem to zkousel. Udelalo na mne velilky dojem, ze realne umi p-metodu, kterou z nejakeho zahadneho duvodu komercni FEA baliky zcela ignoruji. Na druhou stranu mne nemile prekvapilo, ze nezvlada elasto-plasticke materialy. A kdyz nad tim tak premyslim, ani nevim jak je na tom s hyperelastickymi a visko-elastickymi materialy.
    Plne chapu, ze plasticita a nelinearity obecne predstavuji zcela jinou slozitost problemu nez linearni elasticitia, lec vetsina realnych materialu linearni neni a pokud nektere jsou (jako napriklad kovy), pak jen v jiste casti. Je to velka skoda, protoze jinak mi Elemer prijde jako hodnotny projekt.

  • 17. 9. 2017 18:19

    jano (neregistrovaný)

    Agros2D je perfektný na rýchly orientacný vypocet v 2D, Elmer CSC je ina kategoria. Samotny Elmer CSC je v prvom rade solver pre spedificke oblasti (> 40 druhov problemov), ktore sa daju vzajomne kombinovat, odvazne povahy si mozu vytvorit aj vlastny solver. Samotne GUI programu je len tak troch symbolicke len na zakladne operacie, lepsie je si poskladat cely vypoctovy system z casti - tvorba modelu napr. vo Freecad, generovanie 3D mriezky v Gmsh, vypocet v Elmer, vizualizacia a postprocessing v Paraview ... pri troche sikovnosti sa to da zvladnut a zjednodusit zopar skriptami.

  • 22. 9. 2017 12:45

    ventYl

    Toto by sa mi momentalne asi hodilo do kramu. Vyzera to tak, ze tento simulacny system je datovo orientovany na rozdiel od napr. produktoveho portfolia Autodesku (nic ine som nevidel, ale nepredpokladam, ze by sa to v tomto ohlade zasadne lisilo), ktore je viac menej ulohovo orientovane a stale pocita len s ludskym operatorom. Plugnut do toho custom vstup, alebo spracovat vystupy custom skriptom je v tom skoro nemozne.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.