Hlavní navigace

RHEL9 odstaví nejstarší 64bit x86 CPU

6. 1. 2021

Sdílet

Red Hat

Red Hat už delší dobu zkoumá možnost odstranění podpory již velmi starých 64bit x86 procesorů. S takovým krokem nakonec přijde vydání Red Hat Enterprise Linux 9, který zvýší minimální požadavek na CPU na x86–64-v2. To ve zkratce znamená nutnost podpory instrukcí a instrukčních sad CMPXCHG16B, LAHF-SAHF, POPCNT, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3.

Ve světě CPU Intel tak vzroste minimální požadavek na generaci Nehalem. To je stále velmi slušné, jde o architekturu, která přišla na trh v roce 2008, přičemž dodnes si lze takové stroje, často dvouprocesorové, pořídit jakožto refurbished z druhé ruky a spousta jich je stále v provozu. Odstaveny tak každopádně budou procesory řad Core 2 Duo/Quad a starší, u AMD to znamená zejména první generaci 64bit procesorů (první 64bit Opterony byly vydány už v roce 2003).

Prozatím tedy Red Hat nesáhl po radikálním kroku minimálního požadavku na x86–64-v3, což by znamenalo nutnost podpory instrukční sady AVX. Důvodem je mimo jiné to, že i v roce 2020 uvedl Intel serverové procesory bez podpory AVX (Atomy P5900 pro 5G). Podrobnosti na webu Red Hatu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.