Hlavní navigace

Richard Stallman proti Mono v distribucích

1. 7. 2009

Sdílet

Nedávno jsme psali o tom, že se do základní instalace desktopového Debianu dostal balík Mono. To samozřejmě rozvášnilo mnoho uživatelů a vedou se diskuse o tom, jestli to není příliš nebezpečný nápad, jak se k tomu staví Microsoft a zda si sami na sebe nestavíme past. Richard Stallman, známý odpůrce proprietárních a patentovaných technologií, zatím o celé věci mlčel. Nyní se rozhodl na webu FSF vyjádřit svůj názor v článku Proč by svobodný software neměl záviset na Mono nebo C#.

Podle Stallmana není problém konkrétně v projektu Mono, ale všechny svobodné implementace C# jsou potenciálně napadnutelné skrze patenty. Čím více aplikací jej bude využívat, tím větší problém by mohl nastat. Měli bychom cíleně pracovat na co nejmenší závislosti na svobodných implementacích C#. Jinak řečeno musíme odradit lidi aby psali programy v C#, tvrdí Stallman. Proto nesmíme integrovat implementace C# do standardní instalace distribucí a měli bychom doporučovat aplikace vytvářené jiným způsobem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.