Hlavní navigace

Richard Stallman rezignoval na post prezidenta FSF a odchází z MIT

17. 9. 2019

Sdílet

Richard Stallman

Propagátor svobodného software a počítačový vědec Richard M. Stallman oznámil s okamžitou platností odchod z laboratoře CSIAL v MIT. Činím tak kvůli tlaku na MIT a na mě, který byl způsoben sérií nedorozumění, píše ve svém rezignačním e-mailu. Zároveň rezignoval na svůj post prezidenta Free Software Foundation a odstoupil ze správní rady. Nadace oznámila, že okamžitě začala hledat nástupce.

Rezignace je pravděpodobně důsledkem nedávno zveřejněné e-mailové komunikace, ve které se Stallman vyjadřoval ke znásilněným obětem Jeffreyho Epsteina. Jeho vyjádření k ochotě obětí, rozporování definice znásilnění a sexuálního napadení zvedly ze židle komunitu MIT, která Stallmanovo vyjadřování považovala za nepřípustné.

Richard Stallman je znám jako zakladatel hnutí svobodného software, projektu GNU a Free Software Foundation. Je tvůrcem konceptu copyleft a svobodné licence GNU GPL. Zároveň je programátorem (hackerem v původním slova smyslu) a vytvořil například textový editor GNU Emacs, překladač GCC nebo ladicí nástroj GDB.

Stallman také vystupoval na mnoha konferencích jako řečník, můžete shlédnout jeho přednášku Svobodný software, svobodná společnost na TEDx v Ženevě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?