Hlavní navigace

Richard Stallman: Secure Boot je katastrofa a měl by být ilegální

18. 7. 2012

Sdílet

V nových základních deskách a ARM zařízeních by se měl postupně objevovat takzvaný Secure Boot, který umožní spustit jen digitálně podepsaný operační systém (více v článku Secure Boot: nepodepsaným systémům vstup zakázán). Richard Stallman se v rozhovoru pro Bytes Media o této novince rozhovořil. Je to katastrofa. Vůbec to není bezpečný boot, je to restriktivní boot, což není totéž, říká na začátku Stallman.

Problém je podle něj nezávislý na operačním systému, nesejde na tom, jestli jde o Windows či Linux. Pokud uživatel nemá kontrolu nad klíči, tak je spoután a nezáleží na použitém operačním systému. Upozorňuje však na to, že to je Microsoft, který nebezpečnou variantu Secure Boot prosazuje. Microsoft požaduje, aby ARM počítače s Windows 8 neumožňovaly změnu klíčů, čímž to celé mění na restriktivní boot. V takovém případě už nejde o bezpečnostní technologii, ale o zneužití uživatelů. Mělo by to být ilegální.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.