Hlavní navigace

Rok 2013 podle CZ.NIC: přibylo 8 procent domén a také jejich držitelek

22. 1. 2014

Sdílet

CZ.NIC vydal pravidelnou zprávu o doméně .cz za rok 2013. V minulém roce vzrostl počet domén s koncovkou .CZ oproti roku 2012 o více než osm procent. V roce 2013 se měsíčně zaregistrovalo průměrně 20 369 nových domén s koncovkou .CZ, přitom nejvíce registrací se uskutečnilo v březnu a nejméně v prosinci. Sdružení eviduje více než 1 105 000 domén s českou národní koncovkou. Roční statistiky také ukázaly, že za minulý rok vzrostl počet držitelek domén a stejně jako v roce 2012 i nadále pokračuje trend pořizování domén .CZ jednotlivci.

Mezi doménami s koncovkou .CZ převládají stejně jako v roce 2012 devítiznakové domény, jichž už je přes 100 000. Domény s jedním a dvěma znaky jsou už delší dobu vyčerpány, k 31. prosinci 2013 byly z 36 % obsazeny tříznakové domény; nyní zbývá okolo 29 825 jejich kombinací. Od předloňského roku se snížil počet doménových jmen s maximálním povoleným počtem znaků (63). Těch je nyní o jednu méně, tedy šest.

Roční statistiky také ukázaly, že největší skupinu stále tvoří držitelé s jedinou registrovanou doménou (428 608), přitom nejvyšší počet domén, které má zaregistrované jeden držitel, byl 3 292. Držitelů se dvěma registrovanými doménami bylo 57 539 a se třemi 20 283. Nejvíce držitelů, kteří si zaregistrovali doménu s koncovkou .CZ, pochází z Prahy, registruje se zde přes 30 % domén. Nejméně držitelů je z Karlovarského kraje. Z držitelů, kteří mají sídlo mimo Českou republiku, jich stále většinu tvoří obyvatelé Slovenska, dále Německa a USA.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 1. 2014 19:56

  martin-ux (neregistrovaný)

  ja som si napriklad vybral domenu .cz ako na tichy protest, ze na registrovanie .sk musim byt ob(v)canom SR. nie ze by som nebol, ale neviem cim su slovaci vynimocni, ze to musi tak byt.

 • 22. 1. 2014 23:02

  RDa

  Taky me dnes nasrali.. jsem slovenskym obcanem, ale nemuzu si registrovat domenu na rodinnou firmu, kterou mam zalozenou v CR... navic jim nechodi mejly (nelze jim odpovedet) pry:

  <hostmaster@sk-nic.sk>: host mail01.sk-nic.sk[217.75.72.124] said: 550 5.7.1
    Message rejected due to content restrictions (in reply to end of DATA
    command)

  Jinak zde si krasne nabehli:

  Vasa ziadost - Ramcova zmluva **** bola vyradena zo spracovania z dovodu:
  podla pravidiel - www.sk-nic.sk/pravidla 3.4.1:
   Uzivatelom moze byt pravnicka osoba opravnena podnikat na uzemi
   Slovenskej republiky alebo ina slovenska pravnicka osoba.
   Uzivatelom moze byt aj nizsie specifikovana fyzicka osoba sposobila na pravne ukony.

  Snad cesky subjekt (sro) neni opravneny podnikat na uzemi SR ? Kde to zijeme?
  (a pak na odkazu k pravidlum uz maji jiny text, kde to je formulovano trocha jinak, clovek by si myslel ze se snad boji madaru ze by jim vykoupili jmenny prostor :)

  Jeste kapku a najdu kde to u EU jde "reklamovat"... je to zjevna blokace volneho obchodu.

 • 22. 1. 2014 23:17

  martin-ux (neregistrovaný)

  >> Kde to zijeme?
  :-) si mi teraz pripomenul moju sestru. ta zije v CR uz vyse 16 rokov, ma nehnutelnost v CR, zamestanie v CR. trvaly pobyt ma "papierovo" stale na SR. mnohokrat mala problem s roznymi papierovackami (napr. pausal, reg. auta, a pod.) pri preukazani sa bud pasom ale obciankou SR .. vzdy nasrato hovori: kde to zijeme ? sme v EU .. tak si mi spravil take dejavu ;-)

  co sa tyka NICu - neviem ako to maju pravne osetrene. SR nie je jedina krajina, kde len obcan SR moze registrovat domenu .sk ..

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.