Hlavní navigace

Rozdíly mezi display servery Mir, Wayland a X Serverem

21. 3. 2013

Sdílet

O display serveru Mir jsme se doslechli teprve nedávno a byla to docela nepříjemná zpráva, protože to znamená rozštěpení jedné ze základních vrstev linuxového desktopu. Z pohledu lidské práce není ztráta tak citelná, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože kdyby Canonical na Miru nedělal, určitě by tolik prostředků Waylandu nevěnoval. Nicméně je tu otázka, jak moc Mir oddělí Ubuntu od zbytku linuxového světa a jak se k tomu postaví výrobci grafických karet, resp. jejich ovladače. Pokud by to mělo znamenat, že budou ovladače vznikat jen pro Mir, bude jeho existence citelnou ránou pro ostatní distribuce.

Ale neměli bychom předbíhat, k takovým scénářům je ještě daleko. Christopher Halse Rogers, vývojář společnosti Canonical, na svém blogu zveřejnil zajímavý článek, který popisuje technické rozdíly mezi display servery Mir, Wayland a X Serverem. V poslední části věnované Miru pak zmiňuje, že se Mir nechce snažit pokrýt požadavky každého, ale že bude vyvíjen výhradně pro potřeby Canonicalu a tedy prostředí Unity a jeho mobilních klonů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.