Hlavní navigace

Rozhovor o vzestupu a pádu LiMuxu s bývalým starostou Mnichova Christianem Udem

14. 11. 2019

Sdílet

Mnichov

Německý Linux Magazin zveřejnil rozhovor s bývalým vrchním starostou (Oberbürgermeister, role podobná primátoru v Praze) Mnichova. Zde je letmý průřez tématy.

Již v roce 2003 se Mnichov rozhodl vydat směrem k otevřeným či přinejmenším nezávislým řešením. Jednou z hlavních postav tohoto poměrně kontroverzního tahu byl jistě zmíněný starosta Christian Udem, který Mnichov vedl od roku 1993 do roku 2014. Rozhovor je podle očekávání spíše politický než technický. Hlavní motivy postupné změny byly především nezávislost na poměrně monopolním Microsoftu. Deswegen sage ich: Angestoßen hat die Diskussion Microsoft. Vůbec myšlenka na situaci takto nahlížet vznikla prý kvůli tehdy nastávající migraci na novější, ale náročnější operační systém a s tím spojenou nutnou výměnou hardwaru.

Ude byl prý vystavený tlakům z obou stran. Steve Ballmer dokonce přerušil svojí lyžařskou dovolenou ve Švýcarsku a přijel do Mnichova najít řešení, které by získalo pozici Microsoftu zpět. Milionové slevy a nabídky padaly prý jedna za druhou. Laufend wurden die um eine Million und noch eine Million und noch eine Million und später ein Dutzend Millionen günstiger als zuvor. Na cestě k letišti ve speciálně upravené dodávce krátce s Christianem Udem hovořil i Bill Gates, který nebyl sto pochopit motivaci rozhodnutí k přechodu a označil rozhodnutí za ideologické. Na druhou stranu příznivci FOSS posílali velké množství emailů a dopisů, které zase tlačily na urychlení přechodu.

Hlavním důvodem migrace na distribuci LiMux byla nezávislost (Unabhängigkeit) a datová bezpečnost (Datensicherheit) a až potom víceméně jednorázová vysoká investice do SW a HW v případě upgradu na novější verzi Windows. Proto ani extrémně zlevněné licence Windows nebyly tak zajímavou nabídkou, jak by se prý mohlo zdát. Na druhou stranu i LiMux musel časem bojovat s nedostatečným nebo nekompatibilním hardwarem, spoustou konfigurací mezi 14 000 pracovními stanicemi a nejspíš i nedostatečnými kapacitami řešit různé problémy, které při velkých migracích vznikají.

Změna kurzu, tedy diskuze o přechodu zpět na Windows, začala někdy v letech 2013 až 2014, kdy SPD neměla dobrá témata k volbám a kdy se politické uspořádání změnilo natolik, že najednou i téma pro širší veřejnost nezajímavé nabylo na průraznosti. Deshalb hat ein IT-Thema plötzlich eine solche Durchschlagskraft gewonnen, obwohl es nur die Stadtangestellten betrifft. Konečné rozhodnutí padlo v roce 2017.

Osobní postřeh zakládající se na informacích z doslechu od známých, kteří mají do administrativy v Mnichově z pracovních důvodů vhled bych konstatoval, že i jen udržovat nějakou rozlehlejší infrastrukturu při silně omezených financích není lehké. Udržovat k tomu ještě operační systém, kancelářský balík a různé šablony a programy na různorodých částečně historických konfiguracích s ne zrovna technicky zdatnými uživateli, může být pro malý tým i silně nadprůměrných IT profesionálů, ale s tabulkovým platem úředníka, nadlidský úkol.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?