Hlavní navigace

Rozšíření formátu H.265 mohou zpomalit problémy s patenty

Sdílet

Michal Strnad 2. 4. 2015

Na konci minulého týdne vznikla organizace HEVC Advance, která zastupuje vícero držitelů patentů pokrývající technologie použité ve formátu H.265 (HEVC). Aktuálně většinu patentů pro HEVC drží organizace MPEG LA. V jakém vztahu budou skupiny patentů licencované MPEG LA a HEVC Advance, či bude HEVC Advance licencovat jen některé nezbytné patenty, zatím není známé.

HEVC Advance dosud ani nezveřejnila podmínky, za kterých bude patenty licencovat. V každém případě tato situace znepřehledňuje licencování a v konečném důsledku to může znamenat, že výrobci zařízení nasadí podporu HEVC až později.

H.265 (HEVC) je nástupcem dnes populárního H.264. Nový formát přináší hlavně vyšší kompresi, podporuje rozlišení až do 8K atd. Největším konkurentem H.265 je standard VP9 od Google. Ten už Google podporuje v Chrome a nasadil ho i do služby YouTube.

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 4. 2015 10:31

  xurfa (neregistrovaný) ---.dip0.t-ipconnect.de

  Řešením je vykašlat se na p(a)otentované sraččky a počkat si rok - dva, až bude hotová Daala. Už teď se kvalitou zažíná H.265 velmi přibližovat, při větších bitrate jej dokonce už předhoní.

 • 4. 4. 2015 10:36

  xerces (neregistrovaný) ---.wmx.slovanet.sk

  Alebo nasadit VP9 ako standart. Lenze cely problem je, ze velke spolocnosti chcu aby im z toho kvapkali bubaciky z kazdej predanej licencie ci kusu HW.

 • 4. 4. 2015 22:07

  Trident (neregistrovaný) 78.80.69.---

  Pri navrhu kodeku se ale nezohlednuje jen kvalita obrazu. Tam je dulezita i snadna implementovatelnost do jednoucelovych cipu.
  S tim treba chlapci od MPEG working group pocitali uz v zakladu svych navrhu. Bez takoveho pristupu je totiz jakkykoliv kodek odsouzen pouze k bidnym sw implementacim na velkem pomalem zeleze. Tez nejaka flexibilita konfiguraci pro ruzne aplikace by se hodila.