Hlavní navigace

Rusko blokuje službu ProtonMail

12. 3. 2019

Sdílet

Vladimír Putin Autor: Пресс-служба Президента Российской Федерации, podle licence: CC BY-SA 4.0

Rusko, resp. jeho federální bezpečnostní služba FSB (dříve KGB), nařídilo poskytovatelům internetu v zemi blokovat poskytovatele šifrované pošty ProtonMail. Potvrzuje to přímo šéf ProtonMailu. V odůvodnění, které je podobné s dalšími poskytovateli služeb, stojí cosi o hrozbě bombových útoků, neb skrze tuto službu takové hrozby týkající se několika škol a vládních budov dostala ruská policie.

Celkově je blokováno 26 internetových adres, včetně několika serverů používaných pro finální spojení v rámci sítě Tor. Poskytovatelům internetu bylo nařízeno začít s blokací okamžitě (za pomoci techniky BGP blackholing, kdy se prostě příslušná přenášená data jen zahazují). Blokace ProtonMailu je realizována tak, že například uživatelé běžné emailové služby ani neodešlou email někomu na ProtonMail, ale ruský uživatel se bez problému do svého inboxu dostane. To je dáno tím, že dva z ProtonMail serverů na blokačním seznamu slouží jako back-end delivery.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.