Hlavní navigace

Rusko dalo Telegramu pokutu 300 tisíc Kč, odmítl poskytnout backdoor

Sdílet

David Ježek

Cloudový instantní kecálek Telegram v Rusku narazil. Jelikož odmítl poskytnout vládě, tedy přesněji Ruské tajné službě FSB backdoor k jím používané šifrované komunikaci, vyměřila mu Ruská federace pokutu ve výši 800 tisíc rublů (zhruba 300 tisíc Kč).

Pokutu stvrdil Moskevský soud poté, co firma nevyhověla požadavku FSB na dešifrování konverzací u šesti telefonních čísel. Celá věc probíhá od letošního července, kdy byl požadavek zaslán Londýnské centrále Telegramu. Ten jej odmítl, pročež byl následně 31. srpna varován, že to bude znamenat finanční postih pro společnost. Proces jeho stanovení začal 14. září.

Zakladatel Telegramu Pavel Durov zveřejnil oba Ruské požadavky na sociálních sítích a vydal prohlášení, že nemá v plánu backdoor či jakýkoli jiný typ přístupu FSB k Telegramu poskytnout. Durov dále doplnil, že s podobnými požadavky od něj či zaměstnanců požadovala také americká FBI. Odkazuje také na to, že takové požadavky není technicky možné splnit a v případě Ruska dodává, že jsou současně v rozporu s právem na soukromí garantovaném Ruskou ústavou.

Je ale možné, že požadavky Ruska vůči Telegramu slouží hlavně jako zastrašovací taktika na další podobné služby. Lze dále předpokládat, že Rusko bude nutit ISP k blokaci Telegramu v blízké budoucnosti, ač aktuálně představitelé země tvrdí, že nic takového není v plánu. Telegram se proti verdiktu o pokutě odvolá.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?