Hlavní navigace

Rusko skutečně plánuje vlastní kryptoměnu CryptoRubble

17. 10. 2017

Sdílet

Ruská federace je dalším ze států, které plánují vlastní kryptoměnu ve stylu bitcoinu či ethereum. Oproti měnám, které lze těžit doma na počítačích a podobných zařízeních ale „Ruský státní bitcoin“ nebude možné těžit doma, jeho primárním účelem bude další platební systém pro občany.

Nad měnou tak bude mít plnou kontrolu státní aparát, ten ji bude vydávat a sledovat odkud kam jaké platby chodí. Technicky vzato tak ruská kryptoměna nebude žádným zlatým dolem, spíše další varianta pro platby bez fyzického oběživa, co se v principu až tolik neliší od plateb debetními či kreditními kartami. Plány odhalil ruský ministr telekomunikací Nikolaj Nikiforov

O ruských plánech na vlastní kryptoměnu se hovoří už delší dobu. Rusko je tradičně paranoidní a pokud může, nepoužívá západní technologie (v Rusku se kupříkladu vyvíjí vlastní procesory, stejně jako v Číně, což s ohledem na Intel Management Engine dává smysl). Z hlediska kryptoměny pak do věci vstupuje i další faktor, a sice že tradičně mají ruští vládcové snahu mít kontrolu nad vším a nutno v tomto kontextu přičíst k dobru, že omezování kryptoměn používaných kupříkladu v obchodech s drogami má své opodstatnění.

Ruská kryptoměna by se měla objevit již brzy, dostane název CryptoRubble. Součástí plánů je údajně i 13% zdanění obchodů s měnou, které povedou k nějakému zisku, stejně jako 13% zdanění v případě, že nebude držitel schopen prokázat, odkud jeho „kryptorubly“ pochází. Regulační mechanismy měny a parametry jejího začlenění do běžného světa ale zatím blíže neznáme.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.