Hlavní navigace

Ruský Yandex vytvořil vlastní klon Androidu

Sdílet

Petr Krčmář 20. 2. 2014

Největší ruský vyhledávač Yandex oznámil, že vyvinul vlastní variantu Androidu, která nebude používat aplikace od Google, ale právě od Yandexu. „Distribuce“ nazvaná Yandex.Kit je postavena na otevřených zdrojových kódech Androidu a bude volně dostupná všem výrobcům mobilních telefonů. Součástí budou aplikace, které jsou náhradou za původní proprietární aplikace od Google: Yandex.Shell UI, Yandex.Browser a především Yandex.Store. Kromě toho má Yandex připraveno 15 dalších aplikací jako poštovní klient, mapy, cloudové úložiště a podobně. V obchodě by mělo být asi sto tisíc aplikací třetích stran.

Že nejde o budoucí projekt, ale o prakticky hotovou věc, dokazuje fakt, že společnosti Huawei a Explay už během několika dnů představí první přístroje s touto upravenou platformou. Vše je samozřejmě určeno především pro uživatele služeb Yandex, kteří se například budou moci jedním přihlášením dostat ke všem službám.

Yandex je jedním z mála vyhledávačů, který je ve své zemi populárnější než Google. Dalšími jsou čínský Baidu a český Seznam. Je jen logické, že se Yandex snaží v populárním Androidu nahradit ekosystém Google svým vlastním. Zkusí to i jiné společnosti?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.