Hlavní navigace

Ruští poskytovatelé blokují Tor, projekt vyzývá k vytváření nových proxy uzlů

9. 12. 2021

Sdílet

Tor The Onion Router Autor: Tor Project

Počínaje 1. prosincem začali ruští poskytovatelé připojení blokovat přístup k řadě různých služeb poskytujících VPN a také ke komunikační síti Tor. Článek na webu projektu Tor tvrdí, že jde o koordinovanou akci Roskomnadzoru, tedy Federální služby pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií. Po vydání tohoto článku byl v Rusku zablokován i přístup na web projektu.

Rusko je přitom na druhém místě v žebříčku zemí, ze kterých pocházejí uživatelé Toru. Denně jej použije 300 tisíc Rusů, kteří tak tvoří asi 15 % všech uživatelů. Projekt proto vyzývá k budování dalších proxy uzlů, které se nazývají Tor bridges.

Minulý měsíc vznikla výzva Run a Tor Bridge, která dala vzniknout čtyřem stovkám nových přístupových bodů. Celkem je jich v provozu asi 1200. Tyto uzly fungují jako mosty mezi internetem a sítí Tor. Pokud jsou běžné přístupové body blokovány, je možné využít některý z komunitou provozovaných mostů ke získání přístupu k síti. Pokud se chcete přidat, přečtěte si podrobnou dokumentaci k provozu takového mostu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.