Hlavní navigace

Rychlejší start embedded Linuxu

4. 11. 2019

Sdílet

Michael Opdenacker z firmy Bootlin, zabývající se embedded zařízeními, měl na konferenci Embedded Linux přednášku o rychlejším startu Linuxu. Jako zařízení použil desku Beagle Bone Black s procesorem Cortex-A8 a řadou triků se z původních 9,5 sekund dokázal dostat na 2,5 sekundy.

Některé triky vyžadují překompilování jádra, některé jsou jednodušší na použití. Například lze obejít kalibraci delay loop v jádře, známé také jako BogoMIPS. Postup je takový, že zjistíte (dmesg) na kolik byl kalibrován parametr lpj a zadáte jej jako parametr jádra (například ljp=216000). Další zrychlení dosáhnete vypnutím výpisu jádra parametrem quiet. Jen tyto dva parametry zrychlí boot Raspberry Pi 4 o 0,7 sekundy a Raspberry Pi 3B+ o 1,5 sekundy.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 11. 2019 23:37

  RDa

  Jestlipak ten quiet nebude zdrzovat jen kvuli tomu, ze to ma konzoli na seriaku - tak to si tam mohl nastavit vyssi rychlost. Ale v produkci typicky neni potreba vypisu.. takze je to cajk.

 • 5. 11. 2019 8:22

  dustin

  V prezentaci jsem nic o zapnuté konzoli na sériáku nenašel. Divil bych, kdyby takovou základní věc neošetřil jako první.