Hlavní navigace

Rychlost nižší než 10 Mbit/s má 80 % českých uživatelů

16. 3. 2015

Sdílet

Z dat společnosti Seznam.cz vyplývá, že až 80 % české on-line populace se k internetu připojuje s maximální rychlostí 10 Mbit/s. Nejvíce pomalých přípojek je přitom v Pardubickém kraji (65 % všech připojení s maximální rychlostí do 5 Mbit/s), následně na Liberecku a Královéhradecku.

Protože jde s ohledem na schválený cíl vlády o data nepovzbudivá, rozhodla se společnost Seznam.cz zpřístupnit data z vlastního měření rychlosti internetu vycházejícího z jejích provozních dat, píše Seznam.cz ve své zprávě. Zveřejnila Mapu rychlosti připojení k internetu v ČR a svoje data nabízí k dalšímu využití třetím stranám. Na výše uvedeném linku je také k dispozici kompletní metodika výpočtu rychlosti připojení k internetu.

Jsme si vědomi, že nabídnout zcela objektivní data, není dosažitelné. Vyšli jsme z našich reálných dat z provozu služby Stream.cz. Celou metodiku sběru dat dáváme veřejně k dispozici, stejně jako data samotná. Kdokoliv je může využít pro vlastní aplikaci, projekt či detailní studium. V blízké budoucnosti chystáme data aktualizovat a zpřesňovat, jejich současnou podobu považujeme za startovní verzi, tedy tzv. první výkop. Proto se rozhodně nebráníme dalším podnětům na vylepšení metodiky nebo rozšíření datové základny, říká Michal Feix, Business Development Director v Seznam.cz. Společnost zveřejnila podrobnou metodiku [PDF] i data z měření [CSV].

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.