Hlavní navigace

Safari 14 odstraní Flash, přinese HTTP/3, WebP a WebExtensions

25. 6. 2020

Sdílet

Apple Safari Autor: Apple

Společnost Apple ohlásila podzimní vydání svého prohlížeče Safari s pořadovým číslem 14. Součástí bude velká hromada novinek. Pro uživatele je asi nejpodstatnější podpora rozšíření používajících rozhraní WebExtensions. Jde o stejná rozšíření, jaká používají prohlížeče Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi a Edge.

Prohlížeč se také dočká podpory nového protokolu HTTP/3, který se postupně prosazuje. Podle statistik serveru W3Techs už je nasazen na 6 % webových serverů dostupných na internetu. Před rokem přitom šlo jen o 2 %.

Další novinkou bude podpora formátu WebP, který je alternativou ke starému formátu JPEG. Na internetu je přitom WebP už poměrně rozšířený a Safari je posledním prohlížečem, který jej nepodporuje.

Velmi zajímavou novinkou je také podpora Face ID a Touch ID při přihlašování na webové stránky pomocí WebAuthn. Doposud byla podpora dostupná pouze nativním aplikacím, teď ji uživatelé využijí i na webu. Safari také uživatele automaticky upozorní, pokud se jeho uložené heslo objeví ve veřejném úniku.

Safari 14 také definitivně skončí s přehrávačem Flash, který na konci letošního roku přestane být podporován.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.