Hlavní navigace

Samsung je v Číně žalován za předinstalované aplikace na mobilech

7. 7. 2015

Sdílet

Čínská spotřebitelská orga­nizace Shanghai Consumer Council zažalovala jihokorejského výrobce Samsung a čínského výrobce Oppo za tzv. „bloatware“. Termínem „bloatware“ se rozumí předinstalované aplikace, které často uživatelé ani nepoužijí a nechtějí. Největší potíž je, že tento software nelze odinstalovat nebo to nelze standardní cestou.

Žaloba se opírá o četné stížnosti uživatelů mobilních telefonů značky Samsung, kteří si stěžovali na předinstalované aplikace. Tyto aplikace krom jiného zabírají určitou část úložné kapacity, a pokud má uživatel nastaven automatické aktualizace, může přenos dat ukrojit část z datového limitu.

Cílem žaloby je to, aby zmiňovaní výrobci navrhly softwarové řešení, v rámci kterého bude mít uživatel možnost odinstalovat i předinstalované aplikace. To je na zařízeních těchto značek možné až po rootu zařízení. Pro většinu uživatelů toto však není žádné řešení, protože by tímto zásahem ztratili záruku.

Žaloba dále požaduje, aby zákazníci byli informování před zakoupením zařízení s předinstalovanými aplikacemi. Tato informace by měla být uvedena na obalech výrobků.

Na zařízeních výrobců Samsung a Oppo se podle studie nacházely desítky předinstalovaných aplikací. Konkrétně na modelu Galaxy Note 3 se jich našlo 44 a na zařízení Oppo X9007 to bylo dokonce 71 aplikací.

(Zdroj: mobilmania.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.