Hlavní navigace

Samsung končí s Blu-ray přehrávači

26. 2. 2019

Sdílet

Blu-ray filmy

Dalším výrobcem, který končí s posledním běžně používaným formátem optických nosičů filmů, je jihokorejský gigant Samsung. Firma už neuvede žádné nové přehrávače ani pro původní formát 1080p, ani pro 4k UHD Blu-ray. Na vině je jak vzestup streamovacích služeb, tak klesající zájem zákazníků a mimo jiné také nová dohoda Samsungu s Applem, která na televizorech Samsung zpřístupní Apple iTunes s jeho nabídkou filmů, seriálů atd.

Na misky vah jistě můžeme přidat i nepružnost fyzického standardu, který nedokáže reagovat na přicházející nové technologie, čímž snižuje konkurenceschopnost fyzických formátů oproti streamovacích službám. Firmy jako Netflix mohou „během pár dnů“ přejít na (například) 8k, HDR10+ apod. – a vše zprovoznit v televizorech aktualizací aplikace, zatímco u Blu-ray nejprve musí vzniknout nová verze standardu a teprve poté čipy pro přehrávače a lisování nových optických nosičů, které si často člověk, jenž vlastní film už na VHS, DVD, Blu-ray a UHD Blu-ray nechce kupovat popáté.

Na CES 2019 pouze firmy Panasonic a Sony představily nové Blu-ray přehrávače.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.