Hlavní navigace

Samsung představil HDR10+ Adaptive jako alternativu k Dolby Vision IQ

5. 1. 2021

Sdílet

HDR10+ Adaptive

Po HDR formátech s dynamickými metadaty Dolby Vision a HDR10+ míří na trh první produkty s jejich vylepšeními. Dolby před časem uvedla licenčně a platbami zatížený formát Dolby Vision IQ a Samsung na to nyní reaguje tím, že jeho televizory nabídnou otevřený formát HDR10+ Adaptive. Oba spojuje jediné: jde o rozšíření již existujících formátů, které se umí adaptovat na světelné podmínky v místě provozu.

Zejména tedy lze říci, že při použití těchto HDR formátů dostane člověk HDR zážitek i při vyšším osvětlení místnosti, tedy například v obýváku, kde se svítí. V případě HDR10+ Adaptive Samsung dodává, že podporuje i Filmmaker Mode a formát se objeví celosvětově v příslušně HDR10+ vybavených TV, zmiňovány jsou QLED modely. HDR10+ Adaptive používá optimalizaci obrazu pracující s analýzou scén videa a na okolní prostředí se samozřejmě adaptuje pomocí světelného senzoru TV. V HDR10+ Adaptive můžeme očekávat filmy od Amazonu (ten svůj katalog automaticky upúravuje) či Universalu (zde bude obecně přibývat počet HDR10+ titulů).

HDR10+ má oproti Dolby Vision obecně menší podporu filmového průmyslu. Mezi výrobci TV jej ale podporují vedle Samsungu dále Panasonic, Vizio, TCL a Philips. Naopak LG a Sony se drží jen Dolby Vision. A Samsung pochopitelně Dolby Vision nepodporuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.