Samsung ukončil projekt Linux on DeX, Linux na telefonech nebude
Sdílet

Přesně před dvěma lety společnost Samsung oznámila, že spouští projekt Linux on DeX a umožní provozovat desktopové linuxové distribuce na svých chytrých telefonech. Šlo o spuštění plnohodnotného linuxového prostředí vedle Androidu pod stejným jádrem. Stačila k tomu dokovací stanice DeX a telefon z nejvyšší řady. Přestože koncept nebyl nikdy dotažen k dokonalosti, podle mnohých měl velký potenciál.
Nyní firma oznámila ukončení tohoto projektu, které přichází s aktualizací Androidu na verzi 10. Podpora Linuxu na DeX už byla odstraněna z betaverzí nového Androidu pro Galaxy S10. Existují sice alternativy jako Linux Deploy nebo UserLAnd, ale ty nejsou tak dotažené ani snadno použitelné. Zvedne někdo hozenou rukavici a připraví podobně užitečný projekt pro Android?
Podívejte se na obrázky z ukončeného projektu Linux on DeX:
-
dr_ak (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
Podobný projekt je maruos: https://maruos.com/
V Androidu je přidané LXC, pod kterým běží čistokrevný Debian.
Testoval jsem asi před 2 lety na Nexusu 5 a bylo to celkem použitelné.
Klávesnice i myš připojené přes bluetooth a monitor přes adaptér microusb=>HDMI.20. 10. 2019, 19:25 editováno autorem komentáře
-
Stejně si myslím že na to nakonec dojde. Mobilní zařízení ať už v jakékoliv formě budou s lidstvem na věky a linux se do toho hodí řekl bych ideálně ... Jenom jsem to proletěl, ale proč to zabili?
-
* Android 10 má desktop mode.
* Chrome OS má LXD, tedy podobnou funkci, jakou Samsung ukončil.
* Přijde mi, že Android a Chrome OS k sobě mají tendenci konvergovat…Může to být jen wishful thinking, ale třeba se dočkáme…
-
No, to je otázka.
Microsoft, který k tomu směřoval, s telefony skončil. Tablety a desktopy nicméně sjednotil (a nakonec musel stejně udělat 2 rozhraní). Ale nemusel nakonec řešit, že jedna aplikace se má vypořádat s displejem telefonu i desktopu.
Apple postupuje jinak, umožňuje spouštět tabletové aplikace na desktopu (macOS Catalina), ale rozdělil iOS a iPadOS i formálně, protože se to už příliš liší. A aplikace rozlišuje na ty pro telefon a tablet - i když tvůrci většinou dělají obě verze.
Ono to asi nakonec musí skončit na tvůrcích aplikací, protože málokdy UI pro telefon bude dobře použitelné na větším displeji (tablet/desktop). Zvětšit to většinou není řešení a provozovat v menším okně taky ne. Pamatuju, jak vypadaly před pár lety mapy.cz na iPadu - s varování se dala použít jen verze pro telefon, běžela v roztaženém režimu a ovládání bylo takové... zvětšené. Mapy samotné byly v pořádku (přizpůsobily se rozlišení - aspoň mám ten dojem, Seznam už dost dlouho dělá i tabletovou verzi). -
Tak mapy jsou zrovna extrémní priklad, ale jinak lze rozhraní udělat téměř stejně na mobilu jako na desktopu. Např root - 2 hlavni komponenty zpravicky a clanky - vic nez mobil vedle sebe, mobil pod sebou ... "jak prosté milý Watsone" ... dělám podobné veci roky a ještě se mi nestalo ze by to nešlo. Dokonce jsem se na chvili dostal i k tem mapam ...
Ono se jenom nesmi zacit tim, ze mobil/desktop se vyresi az pak ... -
Na jednu stranu celkem souhlas. Na druhou stranu, pokud jde o scénář, kdy desktopovou aplikaci provozuju jen v desktopovém módu, problém až tak nevidím. Třeba nějaké IDE – na telefonu si moc vývoj představit neumím. Zřejmě i z toho důvodu na Android ani nejsou moc použitelné nástroje.
Používat by to šlo asi takto:
* Věci, které má smysl používat na mobilu, budou nejspíš mít aplikaci pro Android. Otázka je, jak bude přizpůsobená na počítačový mód. Trochu naděje bude, když bude k dispozici pro tablet.
* Věci, které nemají smysl používat na mobilu, dost možná nebudou mít aplikaci pro Android. (I když samozřejmě mohou.) Tady má spíše smysl využít LXD.Takto mi to dává smysl. Pro svoje účely to nejspíš nepoužiju, protože mám určité nároky (Qubes OS, hodně RAM) a trochu to kazí Docker, který se váže na architekturu CPU (typicky x86/x64), ale pro méně náročné uživatele – proč ne?
-
Tak tohle považuji za velké zklamání.
Jelikož když jsem se na jaře rozhodoval při nákupu nového telefonu, Samsung Dex byl jedním z markantních důvodů např. i oproti Apple. Dokonce to ani není tak dávno kdy jsem viděl úspěšný upgrade z Ubuntu 16.04 na 18.04 viz https://jan.kudlicka.eu/random/upgrading-linux-on-dex-containers-to-ubuntu-18.04.html -
Za mě taky velké zklamání. Ale popravdě, Linux on Dex byl propadák od začátku. Před více než 2ma lety udělali pompézní prezentaci, jak budou developeři moci vyvíjet díky Linuxu přímo na telefonu, pak se dlouho nic nedělo, před rokem vypustili omezenou betu s dva roky starým Ubuntu která po měsíci z Google play zmizela a už se do níc nešlo oficiálně přihlásit (nadále lze stáhnout z neoficiálních webů), pak bylo opět 9 měsíců naprosté ticho, když vyšla Note 10 a Tab S6 bez podpory LoD, začlo se proslýchat, že to asi zaříznou, ačkoliv podpora na stránkách Samsungu dál mlžila, "že se to vyhodnocuje", a teď to ukončili úplně. Tímhle naštvali asi hodně lidí, i když v rámci zákazníků Samsungu se asi jedná o celkově malou skupinu. Poslední dobou mě Samsung zklamal skoro téměř ve všem, přestali vyrábět 12 ti palcové tablety, Tab S6 se u nás prodává pouze ve slabší verzi se 6 GB ram, i když teď, když tam Linux nebude, to asi tolik nevadí, aktualizace systému u prémiové řady telefonů Galaxy S jsou pouze 2 roky; až doslouží můj Galaxy Note Pro 12.2, další tablet od Samsungu si asi nepořídím (12 nebo 13ti palcový tablet s Linuxem a Androidem by byl dělo) a půjdu buď do MS Surface nebo s tablety skončím úplně a pořídím nějaký laptop 2 v 1 s tablet režimem a nainstaluju si tam Linux. Bye bye, Samsung ...
23. 10. 2019, 21:51 editováno autorem komentáře
-
škoda toho, DeX byl jeden z důvodů, proč jsem si koupil SGS 8. Bylo mi líto, že Ubuntu šlo ofiko nainstalovat jen na ne zrovna levného nástupce SGS 9, ale pořád jsem doufal, že na tom zapracují. Za sebe vidím nevyužitý potenciál.
Můj příští mobil už Samšunt nebude, asi přejdu od Korejce k Číňanovi (Xiaomi).
-
Trochu naděje se dá najít v budoucích čistě linuxových telefonech jako Puri.sm Librem 5 a PinePhone..
Autor zprávičky
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.
-
- Web Development Specialist
- IT SPECIALIST
- Správce laboratorních IT systémů
- IT technik
- PYTHON vývojář pro vývoj AI
- UX Kapitán/ka ke kormidlu!
-
- Nastavte si konečně bezpečné heslo
- Jak vybrat dobrého obchodníka
- Řešení konfliktů - taktiky a strategie
- Leadership II: Jak vést úspěšně tým?
- Mám fotku a co dál? Zoner
- Start Speaking Czech Now! - The Final Course in Essential Czech
-
- Inženýr softwarové kvality
- Web Development Specialist
- PLC Programátor/ Specialista
- Správce laboratorních IT systémů
- PYTHON vývojář pro vývoj AI
- UX Kapitán/ka ke kormidlu!
-
- Nastavte si konečně bezpečné heslo
- Jak vybrat dobrého obchodníka
- Human-Centered Design: Uživatelské testování
- Řešení konfliktů - taktiky a strategie
- Leadership II: Jak vést úspěšně tým?
- Mám fotku a co dál? Zoner
Dále u nás najdete
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.