Hlavní navigace

Satelity připojí k internetu země bez rozvinuté infrastruktury

26. 6. 2013

Sdílet

Ruská raketa Sojuz vypustila na oběžnou dráhu čtyři z dvanácti připravovaných satelitů, které nabídnou rychlé a levné připojení k internetu uživatelům ze 180 zemí, ve kterých není k dispozici kvalitní pozemní konektivita. Projekt nazvaný O3b vznikl ve francouzsko-italské společnosti Thales Alenia Space. Investory jsou například Google, Liberty Global, HSBC bank a další.

Satelity váží pouze 650 kilogramů a budou obíhat ve výšce 8 062 kilometrů nad povrchem. Tyto dva parametry mají být pro službu naprosto klíčové. Podobné projekty totiž existují, ale jsou pro běžné uživatele cenově nedostupné, protože jejich geostacionární satelity obíhají ve čtyřikrát větší výšce a jsou desetkrát těžší. Jejich vynesení proto stálo podstatně více peněz, které se musí vybrat od zákazníků. Navíc signál od nich nabírá zpoždění až 500 ms.

Proti tomu O3b nabídne až poloviční cenu proti svým konkurentům a rychlosti srovnatelné s drátovým pozemním připojením. Další čtyři satelity by měly být vyneseny během několika týdnů a pro pokrytí celého povrchu Země by jich mělo stačit šest. Pokrýt by měly oblast od 45. stupně severní šířky až po 45. stupeň jižní šířky – tedy celou Afriku, většinu Latinské Ameriky, Střední Východ, jihovýchodní Asii, Austrálii a ostrovy v Pacifiku. 

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.