Hlavní navigace

SDL2 s nativní podporou PipeWire

2. 3. 2021

Sdílet

PipeWire Autor: PipeWire

Teoreticky by přímá podpora PipeWire ve frameworku SDL2 nebyla nutná, neb PipeWire je plně kompatibilní s PulseAudio. Přesto dostává projekt SDL2 nativní podporu běhu s PipeWire. Příslušné patche byly začleněny koncem minulého týdne, umožňují přitom aktivaci podpory PipeWire dle potřeby.

Zdali se PipeWire uchytí a ovládne vedle videa i linuxové audio, je otázkou do budoucna. Nicméně s ohledem na to, jak se do drtivé většiny linuxových distribucí (těch kmenových, ne jejich forků) nakonec PulseAudio a systemd dostaly jako výchozí, lze spíše předpokládat, že nás čeká budoucnost s PipeWire.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 3. 2021 13:52

  LarryLin

  Nicméně s ohledem na to, jak se do drtivé většiny linuxových distribucí (těch kmenových, ne jejich forků) nakonec PulseAudio a systemd dostaly jako výchozí

  Bylo by možné to trochu rozvést? Tak jak je to napsané to vypadá, že se PA a systemd dostaly do linuxových distribucí nějakým nekalým způsobem.

 • 2. 3. 2021 14:11

  David Ježek

  Můj názor je ten, že většina výrobců původních distribucí má svejch starostí dost a když se nabídlo řešení typu systemd, tak ho prostě použili. Jsou tak sice "ve spárech Red Hatu", ale do těch spárů je nikdo nehnal a z těch spárů se mohou kdykoli vymanit. Ale proč nakonec většina dister používá PA i systemd a proč bude do roka a do dne používat PipeWire? Protože to řeší víc problémů, než přidělává a máte s tím jistotu, že používáte něco pod aktivním vývojem, co reaguje na bezpečnostní chyby, opravuje nelogičnosti, je přiměřeně aktuální vůči zbytku ekosystému a neriskujete tak, že na dření se s initem / upstartem budete zcela sami. Přesně, jak to pochopili v Canonicalu, když přestali bojovat s větrnými mlýny a přešli z Miru na Wayland, z Unity na GNOME, z upstartu na systemd. Ono je moc hezký nenávidět Lennarta a spol, ale když nejste ochotni se dřít, tak koho chleba jíte, toho píseň zpíváte. Ubuntu prostě dnes spíš řeší věci blíže uživateli / poskytuje podporu zákazníkům, ale práci na systému jako takovém nechává na jiných, jen to dobře sestavuje dohromady. Všechna čest Red Hatu, kolik práce na open-source financuje a těžko se divit, že si ty projekty vede svým směrem. Kdokoli je může forknout a jet si po své linii. Nic nekalého v tom nespatřuji. Ani ten CentOS se "nemusel nechat koupit". Stejné platí třeba pro Instagram.

 • 2. 3. 2021 20:19

  okalousek (neregistrovaný)

  Tak, teď si mě tu klidně zabijte ale mě systemd perfektně vyhovuje. Dny slávy UNIXu jsou dávno pryč.

 • 2. 3. 2021 23:26

  Křišťan Surname

  Mně taky. Od serverů přes laptopy a PinePhone až po embedded zařízení s jedním 200MHz cortexem, všude mám stejnej systemd a všude se to chová stejně předvídatelně a zrovnatak stejně se to i obsluhuje.

  Unix pochází z dob sálových multi-user počítačů a terminálů. Dnešní mobilní doba je přesným opakem - typický uživatel používá několik převážně single-user zařízení.

  Trvat dnes na aplikování unixové filosofie je jako vyžadovat důkladné umytí, uvázání a hřebelcování automobilu po zaparkování :-)

  2. 3. 2021, 23:28 editováno autorem komentáře

 • 2. 3. 2021 14:36

  Harvie .cz

  Ja uz pipewire testoval.
  Spousta toho nefunguje, ale zakladni prehavani, nahravani, usb zvukovka jo.
  Bluetooth audio udajne funguje, ale me to neslo zprovoznit.
  Naopak me potesila fungujici kooperace mezi pulse a JACK. Konecne muzu pustit pulse a JACK aplikace najednou.
  Ruzny GUI a systray ikonky pro pulseaudio se obcas chovaji divne, protoze API se castecne lisi.

  Pokud chcete koukat na filmy a youtube pres dratovou zvukovku a obcas si zmenit hlasitost, tak muzu doporucit. Dokonce ocenite moznost funkcnich pulseefects (ekvalizer, delay a podobne mi sly bez problemu).

  Pokud chcete bluetooth, nebo nejak vic "pracovat" s audiem, tak zalezi jak moc se s tim chcete ladit.

 • 3. 3. 2021 7:58

  cziss

  U mě také bylo bohužel při aktualizaci pulse audio nahrazeno pipewire kvůli tomu, že nová verze pulseeffects jede pouze na pipewire. Ukázalo se ale, že pipewire není ještě moc ve fázi, kdy by byl na 100 % funkční audioserver. Nakonec jsem musel přejít na pulseeffects legacy a všechno to vrátit zpět.

  Takže moc nechápu, proč pulseeeffects přestalo podporovat pulseaudio. A když už teda, tak to měli přejmenovat na pipewireeffects...

  Obdobná situace se mi teď stala s novým KDE, ne že by to bylo nefunkční, ale ten nový spouštěč aplikací a "správce úloh" se mi nelíbí a ani mi to nepřijde moc funkční řešení. Ještě že na Linuxu se dá spousta věcí upravit / vrátit do původní podoby :)

  3. 3. 2021, 08:01 editováno autorem komentáře