Hlavní navigace

Šéf Google u soudu: Android neporušuje práva na Javu

25. 4. 2012

Sdílet

Už sedmý den probíhá soud Oracle vs. Google, během kterého se první jmenovaný snaží usvědčit druhou stranu z toho, že při vývoji Androidu použila části kódu z běhového prostředí Java. Naposledy vypovídal šéf Google, Eric Schmidt, který poskytl informace o vývoji Androidu. Ten prý byl vyvíjen v „čistém prostředí“ bez použití původních kódů z Javy. Podle Schmidta je tedy použití Javy v Androidu „právně v pořádku“.

Podle Schmidtových slov se také Google snažil se Sunem na vývoji Androidu spolupracovat. Jednání ale selhala, protože Google chtěl operační systém vydat jako open source, ale Sun se nechtěl vzdát kontroly nad Javou. Nakonec tedy vývojáři sáhli po jiném řešení a vytvořili vlastní implementace Javy, která prý interně funguje úplně jinak než ta od Sunu (dnes Oracle).

Původně Oracle u soudu požadoval až 6 miliard dolarů za zneužití svého intelektuálního vlastnictví a patentů. Soud ale postupně žalobu seškrtal a některé patenty dokonce přímo zneplatnil. Nakonec tak ve sporu jde spíše o desítky milionů dolarů, pokud vůbec. Jde ale spíše o dobrou pověst Google a Androidu jako takového.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.