Hlavní navigace

Šéf Qualcommu očekává příchod 5G v roce 2019

Sdílet

David Ježek 19. 9. 2017

Steven Mollenkopf z Qualcommu odpovídal na Frankfurt Motor Show i na otázku týkající se dostupnosti 5G mobilních technologií. Šéf přední firmy ve vývoji 5G to vidí optimisticky, podle něj bychom v roce 2019 měli mít k dispozici jak mobilní zařízení s 5G, tak příslušné služby, minimálně v USA, Japonsku a Jižní Koreji.

Technologie 5G mají hrát klíčovou roli v dostupnosti mobilní konektivity na větším množství typů zařízení a přístrojů, včetně malých produktů typu IoT. Qualcomm si udělal menší průzkum zahrnující 6 tisíc zákazníků v šesti zemích (Čína, Finsko, Francie, Německo, Británie a USA) a vyšlo mu z něj, že přibližně polovina z dotazovaných by ráda začala používat 5G hned jak se objeví. Vedle vyšších rychlostí a kratší doby odezvy ale očekávají i dostupnější datové tarify (polovina dotázaných by po příchodu 5G zvažovala i neomezený datový tarif).

Prototyp modulu Qualcomm 5G NR mmWave
Autor: Qualcomm

Prototyp modulu Qualcomm 5G NR mmWave

Uvedené technologie se začínají testovat už i v Česku, realita naší malé země je ale taková, že datové tarify jsou u operátorů typicky výrazně dražší než ve výše uvedených zemích. Zdali to změní příchod 5G, nelze v tuto chvíli předjímat.

Čistě z hlediska Qualcommu doplňme vývoj z poslední doby. Firma před několika dny předsavila prototyp 5G NR mmWave modulu, společně s Nokií a T-Mobile dosáhli rekordní rychlosti 1,175 Gbit/s na „4.9G“ LTE síti, přičemž právě s Nokií na 5G spolupracují stále více.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.