
Novela zákona 289/2005 Sb. prošla hlasováním senátu a Vojenském zpravodajství dává nové pravomoci v kybernetické obraně státu. Nyní chybí už jen podpis prezidenta. Podle novely se má Vojenské zpravodajství nově podílet na kybernetické obraně státu. Má například provádět cílenou detekci hrozeb, které přicházejí ze zahraničí, vyhodnocovat je a přijímat opatření k odvrácení útoků.
Novela prošla složitým vývojem a od původních velmi širokých pravomocí zahrnujících možnost zapojování černých krabiček do sítí operátorů se změnila v nástroj ke spolupráci. Detaily popsal Jaromír Novák v článku Příběh novely zákona o vojenském zpravodajství: od černých krabiček ke spolupráci.
Vojenské zpravodajství bude podle novely moci požadovat od soukromých společností metadata týkající se provozu: IP adresy, porty, velikost paketů a čas. Pokud se s operátorem nedohodne, má právo vložit do jeho sítě pasivní sondu, která bude data sbírat. Zákon zakazuje tato zařízení zneužívat k odposlechu online komunikace. V případě bezprostředního ohrožení je možné provést také aktivní zásah.
(Zdroj: Lupa.cz)