Hlavní navigace

SETI@Home končí, uživatelé na svých počítačích hledali mimozemšťany 21 let

5. 3. 2020

Sdílet

SETI@home

Projekt SETI@home oznámil, že od 31. března přestane distribuovat úlohy klientům. Důvodem je dostatek spočítaných dat a snaha zaměřit se na jejich další analýzu. SETI@home je 21 let starý projekt, do kterého dobrovolníci přispívají svým výpočetním výkonem. Společně pak tvoří obrovskou síť pro analýzu rádiového signálu přijatého teleskopem v Arecibu v Portoriku a Green Bank Telescope v Západní Virginii. Cílem je hledat známky mimozemského života (SETI).

Projekt už v roce 1999 iniciovalo Berkeley SETI Research Center a velmi rychle se stal populárním po celém světě. Uživatelé do něj zapojovali své počítače, které pak z centra získaly malý kousek dat, ve kterém měly objevit mimozemské vysílání či jiné anomálie. Výsledek analýzy byl pak odeslán zpět vědcům k dalšímu posouzení.

Vědci teď oznámili, že už mají dat dostatek a chtějí se jím podrobně věnovat. Výsledkem by měla být nějaká závěrečná studie shrnující dvě dekády hromadného počítání. Projekt SETI@Home má na svých stránkách seznam jiných projektů používajících distribuovanou platformu BOINC, do kterých se mohou dobrovolníci zapojit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.