Hlavní navigace

Seznam.cz plánuje výstavbu datového centra

19. 11. 2013

Sdílet

Společnost Seznam.cz oznámila, že pokročila v projektu vlastního datového centra. Momentálně probíhá výběr dodavatelů, a to jak samotné stavby, tak vybavení. Datacentrum bude stát v Praze v Horních Počernicích a zprovozněno by mělo být zhruba za rok. To ale bude jen začátek: „Do deseti let do něj Seznam.cz investuje 200 milionů korun výhradně z vlastních zdrojů, bez využití jakýchkoliv dotací, a bude zde prostor pro až 192 racků a vlastní laboratoř pro testování nových technologií.“

Hlavním provozním nákladem datacentra pochopitelně bude spotřeba elektrické energie. Tyto náklady Seznam plánuje snížit několika způsoby: vhodným chlazením, úsporným hardwarem, ale také nákupem elektrické energie ve vlastí režii za velkoobchodní cenu. Roční spotřeba datacentra by se měla pohybovat nad hranicí 3 GWh.

„Seznam.cz nyní pro svou činnost využívá datová centra externích dodavatelů, v nichž provozuje svých 50 služeb na zhruba 2 400 kusech hardwarového vybavení. Díky virtualizaci je na nich v každém okamžiku spuštěno 8 400 operačních systémů využívajících 5 000 fyzických procesorů s 54 000 jádry. Pro hladký běh všech aplikací je připraveno 105 TB paměti RAM, k uložení dat slouží 17 500 pevných disků s celkovou kapacitou 13 PB (jeden petabajt představuje milion gigabajtů),“ popisuje společnost současný stav.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.