Hlavní navigace

Seznam.cz založil vlastní bezpečnostní CSIRT tým

15. 11. 2013

Sdílet

Společnost Seznam.cz na svém blogu oznámila vytvoření vlastního CSIRT týmu. Zkratka přesně znamená Computer Security Incident Response Team a úkolem těchto týmů je bránit bezpečnostním incidentům, případně je posléze řešit. Týmy se navíc sdružují v organizaci Terena a společně řeší i globální bezpečnostní hrozby. Root.cz o poslání a fungování CSIRT přinesl podrobný článek.

„V březnu letošního roku byl Seznam.cz pod distribuovaným DDoS útokem, při kterém bylo třeba rychle navázat komunikaci s několika organizacemi. Prověřené kontaktní adresy a předvídatelnost jiných CSIRT týmů nám nyní dává příslib rychlejší a pohodlnější komunikace, a tím i lepšího řešení podobných problémů. Můžeme si například vyměňovat informace o tom, které metody obrany jsme zkoušeli, případně sdílet jiné důležité informace, jako je zdrojová síť útoku, charakteristika paketů a podobně,“ píše Štefan Šafár v oznámení.

V České republice už CSIRT týmy provozuje několik organizací, například sdružení CZ.NIC a CESNET, hosting Active24, ale třeba i brněnská Masarykova univerzita. Působí u nás také národní tým CSIRT.CZ, který byl zřízen státem a provozuje ho také CZ.NIC. Po celém světě už jsou více než tři stovky registrovaných týmů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 11. 2013 10:10

    Petr M (neregistrovaný)

    ... jsetli už je po zimním spánku a je už první dubnový den.

    Firma, která nabízí lokálně takový kvanta služeb, má na nich řádově desítky procent uživatelů z ČR a celá stojí na online technoogiích, nemá bezpečnostní tým? To je fakt dobrý vtip. Vlastně už se ani po přečtení téhle zprávy nedivím, že to tam funguje, jak to funguje. CSIRT to ale stejně nezachrání, pokud nezačne urychleně řešit aktuální IIH (Idiots In Headquarters) útok.